Bratislava 23. júna (TASR) - Objektívnejšie hodnotenie a väčší priestor na samostatný tvorivý prejav žiakov sú podľa zistení Štátneho pedagogického ústavu (ŠPÚ) najväčším pozitívom ústnej formy internej časti maturity.
Experimentálne overovanie ústnej časti internej maturity, ktoré bolo súčasťou generálnej skúšky novej koncepcie maturity, sa uskutočnilo na 28 gymnáziách Bratislavského a Žilinského kraja. Žiaci, ktorí súhlasili so zapojením sa do projektu, si vyberali z 25 až 30 maturitných otázok. Odpoveď jedného maturanta trvala od 15 do 30 minút, samotná maturita minimálne dva dni. Zámerom projektu bolo vytvoriť trojčlenné predmetové maturitné komisie z povinných a voliteľných predmetov pre internú časť maturity a overiť ich fungovanie v praxi.
Kladný postoj k novej podobe ústnej časti internej maturity malo podľa ŠPÚ 95 percent členov predmetových komisií a 92 percent gymnazistov. Naopak, neutrálny až záporný názor prezentovalo päť percent členov predmetových komisií a osem percent absolventov.
Účastníci experimentu ocenili na trojčlennej odbornej komisii to, že odpoveď hodnotili odborníci na daný predmet. Pozitívne vnímali aj možnosť prezentovať názory v dialógu s členmi predmetovej komisie. Naopak, záporne hodnotili absenciu triedneho učiteľa v komisii, ako aj to, že odborná komisia pomôže menej ako triedna.
Na rozdelení ústnej skúšky na minimálne dva dni kladne vnímali to, že mali viac času na prípravu a mohli sa na jednotlivé predmety prichystať postupne. Negatívom rozdelenia maturitných predmetov do viacerých dní bol podľa účastníkov experimentu dlhšie trvajúci stres.
Účastníci experimentu preto odporučili nezvyšovať počet maturitných predmetov pre gymnazistov na päť. Podľa nich by mal byť triedny učiteľ členom predmetovej komisie a žiak by mal maturovať v jeden deň len z jedného predmetu.
Nový model jednotnej maturity, ktorý bude pozostávať z internej a externej časti, chce Ministerstvo školstva SR zaviesť na stredných školách od budúceho školského roku. Maturovať po novom tak budú terajší tretiaci. Novú maturitu by mali akceptovať aj v krajinách Európskej únie.