Bratislava 21. novembra (TASR) - Zhruba 40 % z celkových 3,9 miliardy Sk, ktoré plánuje Národný úrad práce (NÚP) v budúcom roku využiť na aktívnu politiku trhu práce (APTP), by malo ísť na celoštátne projekty, zacielené na určité skupiny nezamestnaných. Zamerané budú napríklad na zamestnávanie mladých ľudí, absolventov a rómskych občanov, pričom rozhodovať bude o nich predstavenstvo NÚP.
Použitie zvyšných 60 % by malo byť v kompetencii okresných a krajských úradov práce podľa ich individuálnych potrieb, uviedol predseda predstavenstva NÚP a zároveň rezortný minister Peter Magvaši. Zdroje sa medzi ne rozdelia podľa určitých kritérií, z ktorých najdôležitejším bude priemerný počet evidovaných nezamestnaných. Prihliadať sa bude tiež na počet dlhodobo nezamestnaných, priemernú mieru nezamestnanosti, pravdepodobnosť nezamestnaného uplatniť sa ako živnostník a finančnú sebestačnosť okresov.
"Pripravili sme aj zásady, aby sa jasne preukazovala návratnosť poskytnutých prostriedkov a aby sa použili určité zabezpečovacie mechanizmy v prípade neplnenia projektu," zdôraznil P. Magvaši. Garancie by mali byť podľa neho zhodné s bankovým sektorom formou záručného práva hnuteľných, ale aj nehnuteľných predmetov.
V tomto roku vyčlenil NÚP na APTP z vlastných zdrojov 1,1 miliardy Sk. Zvýšenie oproti pôvodne plánovaným 641 miliónom Sk umožnil podľa generálneho riaditeľa NÚP Jaroslava Šumného lepší výber poistného, ktorý už dlhodobo dosahuje zhruba 707 miliónov Sk mesačne. Vplyvom novely zákona o zamestnanosti, platnej od začiatku minulého roka, ktorá sprísnila podmienky poberania podpory v nezamestnanosti, sa tiež znížili výdavky NÚP na túto dávku.