Podľa diplomatov má Gašparovič ako nový prezident skvelú príležitosť nadviazať v priebehu niekoľkých hodín množstvo kontaktov. "Summit NATO je veľký bazár formálnych aj neformálnych kontaktov," povedal slovenský veľvyslanec pri NATO Igor Slobodník.
Gašparovič preto plánuje množstvo osobných stretnutí, prevažne s partnermi z nových členských štátov. Stretne sa napríklad s lídrami Litvy, Lotyšska, Rumunska, Poľska či Česka. Čaká ho aj tradičné prijatie hosťujúceho tureckého prezidenta Ahmeda Necdeta Sezera.
"Je správne, že využíva svoje prvé vystúpenie na to, aby absolvoval čo najviac stretnutí, či už oficiálnych, alebo kuloárnych," povedal Slobodník. Gašparovič zároveň vystúpi s prejavom pred Severoatlantickou radou, najvyšším orgánom aliancie. Prehovorí pravdepodobne aj na zasadnutí Partnerskej rady, kde sedia predstavitelia NATO spolu s nečlenskými krajinami.
V Istanbule bude mať dve nevýhody: ako jeden z mála prezidentov NATO neovláda svetový jazyk a zahraničie ho stále môže vnímať ako druhého muža bývalej Mečiarovej vlády. Pre Gašparoviča je preto dôležité vytvoriť pozitívny prvý dojem. "Štátnici, ktorí sa zídu v Istanbule, budú určite zvedaví, koho si to Slováci zvolili za prezidenta," povedal český veľvyslanec pri NATO Karel Kovanda.
Gašparovič sa údajne spolieha na dôkladnú prípravu. Prvé materiály dostal okamžite po inaugurácii, absolvoval niekoľko brífingov s najvyššími predstaviteľmi slovenskej diplomacie. S veľvyslancom Slobodníkom má hovoriť dnes, materiály bude zrejme študovať ešte aj v lietadle.
Prezident doteraz príliš o zahraničnej politike a NATO nehovoril. Zaujalo však jeho vyhlásenie pre ruskú agentúru ITAR-TASS, že Slovensko má lepšie vzťahy s Ruskom ako s mnohými západoeurópskymi krajinami či s USA. Zároveň sa postavil za zotrvanie slovenských vojsk v Iraku. K bezpečnostnej politike zasa poznamenal, že "každý poriadny chlap by mal byť vojakom" a mrzí ho, že sa končí základná vojenská služba.
MICHAL FRIŠ