Americkí vojaci sa pozerajú na hry irackých detí. FOTO- REUTERS
V Iraku po štvrtkovej sérii výbuchov upresňujú počty mŕtvych. Američania prehľadávajú Fallúdžu, kde by podľa nich mal byť ich organizátor Abú Músa Zarkáví a jeho ľudia. Včera tam zabili 25 militantov. Hľadá sa aj nová taktika, ako zabrániť teroristickým útokom alebo aspoň znížiť ich počet a oslabiť ich efekt.
Iracký dočasný premiér Ajád Aláví správne pochopil, že je to úloha hlavne pre jeho vládu. Jeho možnosti sú však obmedzené a prakticky nič na zabezpečenie pokoja nemôže zorganizovať bez Američanov.
To mu však nebráni, aby Iračanom tvrdil, že štvrtkové výbuchy boli "ojedinelé incidenty", ktoré sa dali očakávať v súvislosti s preberaním moci od Američanov. Aláví z útokov upodozrieva nielen Zarkávího, ale aj bývalých členov Saddámovej strany Baas.
Národný bezpečnostný poradca Mofawak Rubája je podobne sebavedomý ako premiér a hovorí, že Irak Zarkávího monitoruje a chystá sériu preventívnych zásahov proti militantom. Zatiaľ zasahujú len Američania.
Alávího vláda dokonca uvažuje, že ak sa nepodarí nastoliť poriadok, zavedie stanné právo. Také masívne obmedzenie osobnej slobody sa však nepáči Američanom. Americký minister zahraničia Colin Powell tvrdí, že stanné právo je viac policajný ako vojenský nástroj a Iračania jednoducho nemajú dostatok policajtov.
"Najali sme síce veľa mužov, ale nemajú ani dostatočný výcvik, ani vybavenie a nie sú napojení na iracké politické štruktúry," povedal Powell o nových irackých policajtoch v denníku Die Welt.
Iracké politické špičky však také odmietavé nie sú. Hlavne šíitske strany by Alávího prípadný návrh na vyhlásenie stanného práva podporili. Argumentujú tým, že v nenormálnej situácii treba nastoliť neštandardné metódy.
Pozorovatelia tvrdia, že Aláví má šancu v Iraku nastoliť poriadok, ale zatiaľ sa preukázal len rečami. Zdá sa však, že vedel aspoň načas upokojiť radikálneho šíitskeho vodcu Muktadu Sadra a získať opatrnú podporu duchovného vodcu šíitov Alího Sistaního. Agentúra Reuters však upozorňuje, že rovnako ako podpore šíitov sa "teší" záujmu sunnitských teroristických skupín. Zarkáví sa mu už niekoľko dní vyhráža smrťou.
Američania chcú imunitu pre koalíciu
WASHINGTON - Americká vláda podľa BBC rokuje s novými irackými predstaviteľmi o tom, aby i po odovzdaní moci Iračanom 30. júna platila imunita pre jednotky Spojených štátov a ďalších členov medzinárodnej koalície v krajine.
Od začiatku minuloročnej okupácie nemala iracká justícia právo stíhať zahraničné sily na základe nariadenia označeného Order-17, ktoré vydal americký civilný správca Paul Bremer. Ten koncom mesiaca odovzdá moc novej irackej vláde, s ktorou Washington pripravuje dohodu o pokračovaní imunity. Hovorca Pentagonu vyjadril presvedčenie, že sa obe strany dohodnú na imunite pre 140-tisíc príslušníkov armády USA a 25-tisíc vojakov ďalších krajín v Iraku. (čtk)