Pezinok 28. júna (TASR) - Prvú publikáciu o cezhraničnej spolupráci dvoch vínnych ciest prezentovali dnes v Pezinku pod názvom Slovensko-rakúska vínna cesta s podtitulom Vzájomné poznávanie sa na ceste do spoločnej Európy.
Týka sa spolupráce Malokarpatskej vínnej cesty (MVC) s Rímskou vínnou cestou Carnuntum (RVCC) v Dolnom Rakúsku, ktorá trvá niekoľko rokov a oficiálne partnerstvo od decembra 2002. Publikácia charakterizuje vínne cesty ako fenomén v kontexte vinárstva, cestovného ruchu a regionálnych inštitúcií na celom území SR i Rakúska.
MVC ako marketingový produkt združuje 28 miest, obcí a mestských častí v okresoch Bratislava I. a III., Pezinok, Senec a Trnava. RVCC je súčasťou Dolnorakúskej vínnej cesty a patrí do nej 13 obcí okresu Bruck an der Leitha. Publikácia je výsledkom ďalšej etapy vzájomnej spolupráce a vyšla s podporou programu Phare Európskej únie.
"Na ňu, prieskum v regiónoch a koncepciu ďalšieho rozvoja cezhraničnej spolupráce sme získali 40 000 euro, zvyšných desať percent sme dofinancovali z vlastných zdrojov," uviedol pre TASR spoluautor publikácie Emil Pícha.
O možnostiach spolupráce vínnych ciest z oboch strán Dunaja sa hovorilo na dnešnom seminári v novom pezinskom Vinárskom dome. Svoje skúsenosti ponúkalo Regionálne rozvojové združenie Auland Carnuntum a Weinviertel Management, ktoré má dobrú spoluprácu s regiónom Južná Morava. V tomto roku prichádza do úvahy čerpanie z európskych fondov v rámci iniciatívy Interreg III A.
"Chceli by sme zriadiť internetovú stránku MVC v nemeckej a anglickej mutácii i vydať inovovanú publikáciu Sprievodca MVC, ktorá je beznádejne rozobraná," dodal Pícha.