Krajský policajný riaditeľ Ľudovít Miháľ povedal, že polícia má popis páchateľov, aj ich tmavej dodávky. Vrahovia boli podľa neho profesionáli a išli na istotu. Za posledný rok ide o šiestu vraždu v podsvetí.
Pracovníčky stávkovej kancelárie, pred ktorou Svobodu zavraždili, vypočula polícia, rovnako aj cukrárku z vedľajšej cukrárne. "Stalo sa to krátko po tom, ako vošla dovnútra," povedala jej kolegyňa, ktorá ju v práci vystriedala. "Bola som meter od neho, hovorila a celá sa triasla. Už išla na políciu."
Cukrárka nepočula hlasné výstrely, iba rapkanie. Páchatelia zrejme použili tlmiče. Nad stávkovou kanceláriou sú viaceré kancelárie. Dve pracovníčky, ktoré vystrčili hlavy z okna, ale vraj nič nepočuli, ani nikoho nevideli.
Svoboda sa spolu so svojou rodinou zdržiaval vo vile na Hlbokej ulici s názvom "Romantická vila". Postavili ju v 19. storočí. Do stávkovej kancelárie sa odviezol strieborným mercedesom s bratislavskou značkou 777.
Tri hodiny po vražde vilu strážili traja mocní vyholení muži a asi tri autá. Do garáže vošiel takmer rovnaký Mercedes, tiež so značkou 777, ale kabriolet. Sedel v ňom urastený muž. Z okna vily vykúkali dve ženy - jedna mladá a druhá staršia, obe uplakané a v čiernom. Zatiahli záves.
Oproti Svobodovi býval Ján Takáč, ktorého zavraždili pred niekoľkými mesiacmi. V Bratislave sa naposledy strieľalo len pred troma týždňami, keď o život prišiel muž zo Senca prezývaný "Havel". Ani jednu vraždu polícia zatiaľ nevyšetrila. Prvý policajný viceprezident Jaroslav Spišiak nechcel tú včerajšiu komentovať.
Svoboda bol podpredsedom Európskeho výboru zápasenia, pohyboval sa aj vo futbalových kruhoch, priatelil sa s viacerými vplyvnými ľuďmi. Na miesto činu prišli niektorí funkcionári bratislavského Slovana, okolo krúžili aj vyholení muži na autách.
"Mal som ho rád, na mňa pôsobil korektne," povedal známy podnikateľ v oblasti médií Ivan Kmotrík, ktorý stojí i za bratislavským futbalovým klubom Petržalky. "Väčšinou sme sa stretli na futbale," povedal. Svobodu si vážil za to, čo robil pre šport. "Dával tam vlastné koruny."
Vraždu si nevie vysvetliť. "Ja neviem, u nás už je asi Texas alebo Chicago." O spojení Svobodu s podsvetím povedal: "Dnes pomaly každého spájajú s podsvetím. Kto to je? Tí, čo majú krčmy alebo tí, čo majú kasína alebo tí, čo predávajú kávy alebo exkluzívne mramor vo svete? Alebo tí, čo sú na politikov napojení?"
MONIKA ŽEMLOVÁ
Anketa
Poznali ste Jozefa Svobodu?
TIBOR TÓTH (SDKÚ): "To nebol ten vo Forume? Dnes ho zastrelili? Osobne som s ním nerokoval, mali sme sprostredkovateľskú firmu, oni s nimi prichádzali do styku. Je možné, že vo Forume som ho videl, ale nepamätám si. Hovorilo sa o podsvetí, všeličo sa pohovorí o ľuďoch."
ROMAN VAVRÍK (SDKÚ): "Meno som počul, ale určite sme sa nevideli. Hovorí sa kadečo, otázka je, čo je realita a čo nie. Nikto nemá na čele napísané, či je členom zločineckej skupiny."
LADISLAV POLKA (nezávislý): "Áno, poznal. Ako normálneho človeka, funkcionára Slovana. Je zvykom polície vždy mŕtveho spájať s podsvetím. Stáva sa to v Bratislave zvykom, neviem o tom, že by bol v podsvetí aktívny. Nevídavali sme sa, naposledy na športovom fóre v Holiday Inn. Poznal som ho len ako slušného človeka, nikdy som s ním nemal obchodný vzťah."
JÁN GABRIEL (nezávislý): "Z videnia z futbalu. Kto by ho nepoznal? Chodil na Slovan, na Trnavu. Jeho brat u nás trénoval. Nevedel som o spájaní s podsvetím, iba pred dvoma týždňami mi to ktosi hovoril v súvislosti s článkami u vás v SME."
MONIKA BEŇOVÁ (SMER): "Poznala som ho. Podľa mňa je strašné, že v tejto krajine každý druhý mesiac niekoho zabijú a pokiaľ viem, doteraz sa nevyšetrila ani jedna takáto vražda. Myslím, že sme sa párkrát stretli na spoločenských podujatiach, neboli sme nejakí kamaráti, poznala som ho z videnia, pozdravili sme sa. Nevedela som, že ho polícia spája s podsvetím."
DIANA DUBOVSKÁ (HZDS): "Nepoznala som ho. Meno bolo dosť známe hlavne v takých tých kuloároch v Bratislave, tie mestské tamtamy. Počula som o spojení s podsvetím. Poznám skôr jeho ženu Karin, študovala na tej istej základnej škole."
GYULA BÁRDOS (SMK): "Prvýkrát počujem to meno. Som rád, že takýchto ľudí nepoznám. Sýkora, takáčovci, to poznám z médií, ale toto meno bolo v médiách? Nepoznám."
BRANISLAV OPATERNÝ (SF): "Nie, nič mi to nehovorí."
(mož)
Jozef Svoboda - portrét silného muža podsvetia
Vražda Jozefa Svobodu je prekvapením aj pre časť podsvetia, ktoré s ním prichádzalo do kontaktu. Nepredpokladalo sa totiž, že sa po septembrovej vražde Jozefa Surovčíka bude zdržiavať na Slovensku.
Podľa viacerých zdrojov nešlo o prvý pokus o zavraždenie J. Svobodu. Bratislavskí podnikatelia, ktorí ho poznali, si myslia, že v prípade Surovčíka aj Svobodu ide o zbavovanie sa nepríjemných svedkov. Obaja sa totiž v minulosti aktívne zúčastňovali na privatizácii.
Súhlas na ich odstránenie musel podľa podnikateľov prísť z "vyšších" miest. Po sérii vrážd najvplyvnejších mužov vylučujú teóriu "vybavovania si účtov". Svoboda doplatil vraj na to, že sa snažil zaradiť do obyčajného verejného života, a to "niekomu prekážalo".
V Bratislave zostali ešte dvaja silní podnikatelia s povesťou, že majú spojenie s podsvetím. Tí sa bez ochranky v najbližšom čase zrejme nepohnú.
Bola Surovčíkova vražda predzvesťou Svobodovej?
Signály, že proti Svobodovi niekto "ide", prišli skôr - už niekoľko mesiacov pred Surovčíkovou vraždou sa zdržiaval viac vo Francúzsku ako na Slovensku. Na Surovčíka predtým prepísal viaceré aktivity, vrátane podielu vo vládnom hoteli Forum. Majetok po Surovčíkovej smrti začal vymáhať späť exekúciou. So svojou druhou manželkou Karin a ich 11-ročným synom bývali vo vile v Cannes.
Na Slovensko prišiel tentoraz zrejme kvôli svokre, ktorá bývala v dome v Podunajských Biskupiciach.
Svoboda bol známy na celom Slovensku, do septembra 1999 bol 1,3-percentným vlastníkom vládneho hotela Forum. Spoločnosti Casino Forum patril pozemok, na ktorom stálo hotelové kasíno. Súd preto Úrad vlády zaviazal, že sa musí pred predajom hotela dohodnúť so zástupcami tejto súkromnej firmy, ktorá mala i predkupné právo na hotel. Vláda však nechcela rokovať s mužom s povesťou člena podsvetia.
V decembri 2001 preto vznikla spoločnosť Forum Slovakia, a. s., a členom jej predstavenstva sa stal menej známy Surovčík. (Členom dozornej rady bol v rokoch 1998 až 2001 aj Patrik Pachinger, známy z kauzy Horizont a B.M.G.) O pár mesiacov sa predaj hotela zahraničnému investorovi uskutočnil, Surovčíkovi sa však priateľstvo so silným mužom nevyplatilo. Zavraždili ho.
Ako začínal
Svobodove aktivity sa začali krátko po jeho emigrácii zo socialistického Česko-Slovenska. Ako profesionálny zápasník (ľahko sa dal spoznať práve podľa "zlomených" uší typických pre zápasníkov) ušiel s prvou manželkou Valikou do Švédska. Oficiálne tam podnikali v reštauračných službách.
Na Slovensko sa vrátil krátko po revolúcii a rozbehol činnosť prvého kasína - v hoteli Forum. Vytvoril si tak zázemie v aktivitách často na hranici zákona. Okrem toho vlastnil napríklad aj známu bratislavskú kaviareň Alžbetka. Hoci bol pôvodne športovcom, vyznal sa i v ekonomike a v práve.
V Alžbetke a Loby bare hotela Forum bol Svoboda častým hosťom, pravidelne pri jednom stole i s privatizérom z HZDS Vladimírom Poórom a dnes obvineným podnikateľom Jozefom Majským. Čašníci mu vždy bez opýtania nosili predpoludním kávu a sódu a v čase popoludňajšieho drinku pohár whisky s ľadom.
V hotelovej saune a fitnesscentre hotela sa Svoboda zoznámil aj s vtedajšou rosničkou televízie Markíza Zuzanou Belohorcovou, s ktorou niekoľko mesiacov udržiaval partnerský vzťah. Daroval jej červený voz Volkswagen Beetle, po rozchode však nariadil, aby nemohla pred hotelom zadarmo parkovať.
Zamestnanci Forumu ho na slovo počúvali pred, ale aj po predaji hotela. Správal sa veľmi autoritatívne, jeho charizmu a povesť obávaného muža znásobovala vždyprítomná dvojčlenná ochranka. Vybavovala aj telefonické žiadosti o stretnutia.
Svoboda bol vášnivým fanúšikom futbalu a štedro podporoval ŠK Slovan Bratislava. Do januára 2004 bol dokonca členom dozornej rady a členom výkonného výboru klubu. Spolu s Poórom bol častým hosťom v čestnej lóži na zápasoch Artmedie Petržalka, kamarátil sa i s Ivanom Kmotríkom.
Svobodov ochrankár povedal včera o svojom šéfovi: "Bude to veľký pohreb..."
(dam, dro)
Išlo o šéfa najsilnejšej skupiny
Skupina "slobodovcov" bola pokladaná v bratislavskom teritóriu za najsilnejšiu. Podľa znalca kriminálneho prostredia "práca" tejto skupiny však bola oveľa "legálnejšia" než u skupín takáčovcov a sýkorovcov, teda nepracovali úplne evidentne násilným spôsobom.
Svoboda bol známy aj svojimi kontaktmi na niektorých slovenských politikov a v roku 1993 venoval finančnú sumu na zbierku vznikajúcej Slovenskej republiky. Informáciu o tom vtedy odvysielala aj STV.
(tasr)