Mesto Trenčín - podobne ako Žilina či Trnava - založilo spoločnosť Trenčín Invest, v ktorej bude jedným z konateľov zástupca firmy J&T. Trenčín Invest následne pristúpi k vykupovaniu pozemkov za ceny určené znalcom. Mesto obratom požiada o dotáciu a potom svoj podiel predá Firme J&T Global, ktorá bude pokračovať v budovaní priemyselného parku.
Primátor Trenčína Branislav Celler avizuje, že ak sa mesto s majiteľmi pozemkov nedohodne, poslednou inštanciou môže byť vyvlastňovanie. "Dúfam, že k tomu nedôjde," dodáva Celler.
Podľa mestského poslanca a kritika schválenej koncepcie Róberta Lifku hrozí v Trenčíne to, čo sa deje v týchto dňoch v Žiline. "Je to snaha vyhlásiť niečo za verejný záujem, ale verejným záujmom nie je preferovať súkromných investorov," hovorí Lifka. Podľa neho je veľkým problémom trenčianskeho parku i špecifická situácia okresu z hľadiska zamestnanosti. "My ako región nie sme takí atraktívni, lebo máme malú nezamestnanosť a ľudia sem budú musieť za prácou dochádzať z iných okresov, preto som navrhoval túto nevýhodu kompenzovať. Navrhoval som, aby na tomto území nebola vyberaná daň z nehnuteľností, aby sa tieto financie nestratili v molochu administratívy, ale investovali sa priamo v parku," tvrdí.
Schválený návrh ostro kritizoval aj ďalší poslanec Pavol Sedláček. "Zmluva je postavená nevýhodne. Ak do roka pozemky nevykúpime a nebudeme ich teda schopní odpredať, bude mesto musieť zaplatiť pokutu 20 miliónov korún." Podľa Sedláčka je riziko penalizácie vysoké, pretože pozemky patria aj súkromným vlastníkom, ktorí doteraz nemajú vyrovnané vlastnícke vzťahy. "Je veľmi smutné, že právnici sa k tomu nevyjadrili. Čas ukáže," hovorí Sedláček. Podľa schválenej zmluvy hrozia mestu aj ďalšie miliónové sankcie.
MICHAL PIŠKO