Po tom, ako Siemens pohrozil presťahovaním výroby do Maďarska, odbory minulý týždeň ustúpili a súhlasili s predĺžením pracovného týždňa na 40 hodín bez pomerného zvýšenia platov. Príklad Siemensu teraz nasledujú a ako precedens využívajú viaceré veľké firmy pri vyjednávaní s odbormi. FOTO - ČTK
Dohoda elektrotechnického koncernu Siemens s odborových zväzom IG Metall o predĺžení pracovného týždňa na 40 hodín spustila lavínu aj v iných nemeckých firmách. Dohoda sa stáva vzorom pre mnohých iných zamestnávateľov, ktorí sa sťažujú, že Nemcom musia platiť viac peňazí, ako zamestnancom v iných krajinách, hoci pracujú kratšie.
Zatiaľ čo predstavitelia odborárov zdôrazňujú jedinečnosť dohody so Siemensom, zamestnávatelia sa usilujú využiť súčasnú neradostnú hospodársku situáciu v Nemecku a okresať pracovné náklady prostredníctvom zvýšenia pracovného času.
Denník Die Welt napísal, že už približne štyridsať podnikov podpísalo dohodu s odbormi o predĺžení pracovného času. Ďalšia stovka firiem o tom s odbormi rokuje, pričom sa diskutuje aj zrušení 13. a 14. platu. Tieto opatrenia by mali znížiť cenu nemeckej pracovnej sily a zabrániť presunu pracovných miest do cudziny.
Podľa nedeľného vydania Frankfurter Allgemeine Zeitung by sa predĺženie pracovného času nemalo vyhnúť napríklad zamestnancom turistického koncernu Thomas Cook, výrobcom pneumatík Continental, strojárskemu koncernu Man, ako aj dodávateľovi automobilých súčiastok Bosch. Týždenník Der Spiegel uvádza výroky hovorcu Phillipsu, ktorý tiež uvažuje o 40-hodinovom pracovnom čase.
Damoklov meč sa vznáša aj nad zamestnancami automobilky DaimlerChrysler. Podľa jednej odbornej štúdie má stuttgartská automobilka v Nemecku prebytočných 10 000 zamestnancov. Manažment a odborári horúčkovito rokujú o spôsoboch, ako zracionalizovať výrobu a neprepúšťať pritom pracovníkov.
"Konkurenčný boj s Bangladéšom nemôžeme vyhrať. Nemecko preto potrebuje inovácie. Musíme sa však presadiť aj voči iným, priemyselne vyspelým štátom. Tu je 35-hodinový pracovný týždeň nevýhodou a dúfajme, že čoskoro sa stane spomienkou," napísal v komentári Frakfurter Allgemeine Zeitung. Welt am Sonntag dodal, že ak by sa dohoda Siemensu a odborov stala vzorom aj pre ostatné podniky, víťazom by bol každý - zamestnanci, podnikatelia, IG Metall, ba celé Nemecko.
JÁN ŠALGOVIČ, Mníchov