Summit NATO mal byť o Afganistane a pomoci Iraku. Hneď prvé ráno sa všetko zmenilo. Iracký minister zahraničia Hošjar Zibarí po stretnutí s britským premiérom Tonym Blairom oznámil, že Irak sa o dva dni skôr stáva suverénnym štátom. Od tej chvíle akoby ani iná téma na summite nebola. Z aliancie prenikli hlasy, že to NATO paradoxne pomohlo: Irak zatienil skutočnosť, že aliancia by asi nedokázala splniť plány ani pre Afganistan ani pre Irak.
Vyhlásenie suverenity na summite všetkých prekvapilo. "Naozaj sme to nečakali. Samozrejme, že summit by bol naplánovaný inak. Niečo sa ešte v nedeľu večer pripravovalo, ale bolo to pre nás prekvapenie," povedal Everet Somer, úradník z centrály NATO. Zaskočený bol aj Blair, ktorý na spoločnom brífingu so Zibarím nevedel reagovať. Podľa jeho hovorcu o všetkom vedel, zdá sa však, že ho Zibárí zaskočil, keď to novinárom vyzradil už ráno. Pôvodne sa mala správa údajne oznámiť z Bagdadu.
Zdá sa, že summit NATO si zvolili obe strany ako ideálne miesto, kde odovzdanie oznámiť. "Cítime sa tu veľmi dobre, sme si istí a sme pripravení prevziať zodpovednosť - dokonca ešte pred 30. júnom," povedal iracký minister.
Celá akcia bola potajomky skoordinovaná medzi Bagdadom, Washingtonom a Istanbulom. Bush oficiálne oznámil odovzdanie moci Iračanom po otvorení summitu. Podal ruku predtým prekvapenému Blairovi, vzápätí sa však pozrel na hodinky, aby sa uistil, že v Bagdade to už majú za sebou.
Doteraz boli európski spojenci na Američanov vždy nahnevaní, keď ich Washington obchádzal a o Iraku rozhodoval bez nich. V prípade urýchleného odovzdania moci Iračanom im to však zjavne neprekážalo. Do Bagdadu včera z Istanbulu posielal blahoprajný telegram aj nemecký kancelár Gerhard Schröder.
Za urýchleným oznámením je nepochybne snaha vyhnúť sa veľkým útokom v Iraku. 30. jún sa stal tak silným dátumom, že ich očakávali všetci. V hre je však nepochybne aj snaha amerického prezidenta Georgea Busha vrátiť sa z Európy s úspechom. Dohoda o výcviku irackých bezpečnostných síl je ním len čiastoč- ne.
V Istanbule sa hneď začalo špekulovať, že Bush využije návštevu Turecka, ktoré je severným susedom Iraku, a priamo zo summitu si odskočí do Bagdadu. Stal by sa tak prvým zahraničným politikom na návšteve suverénneho Iraku. To by mu mohlo pomôcť v prezidentskej kampani, kde stráca práve pre Irak.
MATÚŠ KOSTOLNÝ, Istanbul