NATO sa na summite snažilo vytvárať dojem jednoty. Nie vždy sa to darilo. FOTO - REUTERS
Odborníci sa však zhodujú, že dohoda je práve pre ne príliš nekonkrétna.
Nejasná dohoda
NATO reagovalo na list irackého dočasného premiéra Ajáda Alávího, ktorý o tréning vojakov žiadal. Dohoda je v podstate len kladnou odpoveďou. "Kto, kde a kedy - to dohodneme v najbližších dňoch a týždňoch," povedal generálny tajomník aliancie Jaap de Hoop Scheffer.
Práve na tom sa NATO nevie dohodnúť. Výsledkom je, že dohoda umožňuje výcvik Iračanov v Iraku aj mimo neho. Podľa toho, ako sa tá-ktorá krajina chce do pomoci Bagdadu naozaj zapojiť. Dohoda tiež umožňuje dvojaký výklad v bode, či výcvik znamená vstup aliancie do Iraku alebo je to len rozšírenie pomoci jednotlivých členov.
V Iraku je už dnes 16 z 26 členských krajín vrátane Slovenska. Nemci a Francúzi to odmietajú. Práve tí prezentujú dohodu z Istanbulu len ako rozšírenie dnešnej pomoci. A v ich prípade to znamená, že do Iraku nevstúpia. Najjednoznačnejšie to vyhlásil Paríž: "V Iraku nebude viať vlajka NATO."
Scheffer, americký prezident George Bush aj britský premiér Tony Blair hovoria, že teraz je to už jednoznačne akcia aliancie. Biely dom dokonca hovorí, že je to potvrdenie medzinárodnej podpory pre povojnovú obnovu Iraku, na ktoré tak dlho čakal.
Až v najbližších dňoch sa ukáže, či nešlo len o prázdne gestá rozhádaných spojencov, ktorí chceli presvedčiť svet, že na vlaňajšok už zabudli. Keď sa vrátia domov budú musieť nájsť podporu pre konkrétnu pomoc: či už v Iraku, alebo mimo.
Bush si od toho veľa sľubuje. Hlavne pre predvolebnú kampaň: po politickej podpore sveta túži už dávnejšie a k tomu sa pridáva možnosť povedať, že s pomocou NATO budú môcť americkí vojaci rýchlejšie odísť z Iraku.
Afganistan
NATO sa včera dohodlo aj na rozšírení misie v Afganistane. Podobne ako v prípade Iraku sa nedá jednoznačne hovoriť o úspechu. Afganistan už mesiace žiada výrazné posilnenie medzinárodných jednotiek pred septembrovými voľbami. Aliancia má v Afganistane 6500 vojakov a relatívne pod kontrolou hlavné mesto Kábul. Už predtým sa jej podarilo vyslať aj jeden takzvaný provinčný rekonštrukčný tím do Kunduzu na severe krajiny.
Po včerajšku sa zaviazala, že vyšle ďalších 3500 vojakov a na sever ďalšie štyri tímy. To je výrazne za afganskými očakávaniami.
Hlavným posolstvom summitu je podľa generálneho tajomníka Scheffera, že aliancia sa dokázala prispôsobiť novým hrozbám a mení sa z organizácie z čias studenej vojny na organizáciu, ktorá dokáže byť zárukou bezpečnosti aj v čase vojny proti terorizmu. Dôkazom má byť vstup aliancie do Iraku a posilnenie misie v Afganistane. Teda v krajinách, ktoré sú ďaleko za územím NATO. Kritici však hovoria, že práve tieto dve misie sú dôkazom, že NATO zlyháva: reaguje príliš neskoro a robí príliš málo.
Na čom sa NATO dohodlo
"Rozhodli sme sa poskytnúť pomoc NATO irackej vláde pri výcviku bezpečnostných síl. Vyzývame teda členské štáty, aby prispeli k výcviku irackých ozbrojených síl."
Autor: Istanbul