Mníchov 30. júna (TASR) - Pod názvom: "Snažím sa každého zachrániť: život nemeckého dôstojníka v listoch a denníkoch" vyšli v Mníchove pamäte kapitána Wehrmachtu Wilma Hosenfelda, ktorý počas vojny zachránil židovského klaviristu Wladyslawa Szpilmana. Na základe tohto príbehu bol pred niekoľkými rokmi nakrútený úspešný film Pianista.
Hosenfelda, aj keď bol členom NSDAP a spočiatku ho silne ovplyvnili zahraničnopolitické úspechy nacistického režimu, neskôr stále silnejšie odpudzovala brutalita nemeckej okupačnej politiky v Poľsku, kde pôsobil.
Zatiaľ čo mnohí Nemci boli poslušnými vykonávateľmi rozkazov, Hosenfeld využil svoje možnosti na odpor. Naučil sa po poľsky, chodieval na poľské bohoslužby, pomáhal väzňom na úteku, ktorým obstarával falošné doklady a počas Varšavského povstania v lete 1944 sa snažil poľských zajatcov zachrániť pred popravou.
Za svoj život vďačí Hosenfeldovi aj židovský hudobník Wladyslaw Szpilman, ktorého osud stvárnil na filmovom plátne režisér Roman Polanski v snímke Pianista. Meno svojho záchrancu sa Szpilman dozvedel až neskôr, keď bol nemecký dôstojník už vojnovým zajatcom Červenej armády. Szpilman mu už nemohol pomôcť. Hosenfelda odsúdili na dvadsaťpäť rokov väzenia a na slobodu sa už nikdy nedostal. Zomrel v roku 1952 v zajateckom tábore pri Stalingrade.