Aké sú súčasné výzvy ruského ropného priemyslu?
Yukos je lídrom na ruskom trhu z hľadiska rastu produkcie, ročného objemu spracovanej ropy a rastu trhovej kapitalizácie. Prostredníctvom dvoch hlavných spracovateľských a distribučných zložiek, YUKOS EP a YUKOS RM, zahŕňajú aktivity spoločnosti celú škálu činností ropného priemyslu – od ťažby ropy až po prevádzkovanie čerpacích staníc. V súčasnosti spoločnosť zamestnáva 85 000 zamestnancov na celom svete. O tom, akými zmenami prešiel ruský ropný priemysel a aké inovácie ho čakajú hovoríme s prezidentom divízie pre spracovanie ropy a marketing – Yukos RM Nikolajom Viktorovičom Bychkovom.
Otázka: Hlavnou témou na poslednom stretnutí predstavenstva Yukosu v Irkutsku boli inovácie a nové technológie. Aké zmeny očakávajú ruský ropný priemysel v najbližšej budúcnosti?
N. V. Bychkov: Povedal by som, že pravdepodobne najdôležitejšou zmenou v najbližších rokoch bude kompletná „generálna oprava“ systému plánovania vo firme. Ešte pred niekoľkými rokmi používal celý ruský ropný priemysel pri svojej činnosti netrhové modely. Úloha bola jednoduchá: nakupovať čo najviac ropy, spracovať ju, dostať z nej čo najviac ľahkých frakcií a predať ich za čo najlepšie ceny – najradšej v zahraničí. Na trhu bol dostatok miesta pre každého a nikto nepociťoval potrebu s kýmkoľvek súťažiť. Metódy ako je prognózovanie aspoň v horizonte jedného roka prakticky neexistovali a v takýchto podmienkach sa prirodzene nedalo hovoriť o inovácii alebo systematickej politike investovania.
Za pár rokov, ktoré odvtedy prešli, sme pocítili, že sa udiali zmeny skutočne zásadných rozmerov. V súčasnosti musí ropná firma pri formulácii svojej politiky prihliadať na systematické analýzy svetových a domácich trhov ropy, ropných produktov a petrochemikálií, energetickú politiku Ruska a iných krajín, ako aj trendy vo vývoji automobilového priemyslu a zmeny v štruktúre nákupu dopravných prostriedkov. Vyvinuli sme novú oblasť strategického marketingu. Mesačné a ročné plány sa stali pravidlom, samozrejmosťou pre celú firmu a jej pobočky. Momentálne dokončujeme posledné úpravy v našom päťročnom pláne.
Štartovacím bodom nášho plánovacieho procesu je štúdia potrieb trhu a úrovne konkurencie. A keď hovorím „potreby“, mám na mysli potreby, ktoré doslova vzniknú zajtra. Plánovanie začína tým, koľko surovej ropy potrebujeme vyprodukovať a končí tým, do ktorých regiónov Ruska tieto produkty distribuujeme a do ktorých krajín ich vyexportujeme. Po identifikovaní trendov v dynamickom vývoji trhov a konkurencie, rozvíjame našu investičnú a inovačnú politiku.
Otázka: Manažment Yukosu často hovorí o probléme vývozných množstiev pre ruskú ropu. ako o prekážkach zvyšovania produkcie. Ako budete riešiť tento problém?
N.V.Bychkov: Skutočne, istý čas sme predpovedali, že tradičné vývozné množstvá dosiahnu svoju kapacitu, pretože takmer všetky ruské ropné spoločnosti zvyšovali produkciu. Súčasný ropovodný systém je orientovaný na západné trhy. Z tohto dôvodu sme pred tromi rokmi prijali rozhodnutie „otvoriť dvere“ do Číny, ktorá predstavuje pre ruské suroviny obrovský trh. Iba nedávno, 8. septembra 2001 bol podpísaný dlho očakávaný dokument – dohoda o vytvorení projektu na vybudovanie ropovodu do tejto krajiny. Znamená to de facto i de jure štartovací bod pre projekt, ktorý je extrémne dôležitý nielen pre našu spoločnosť, ale aj pre samotné Rusko a Čínu.
Pracujeme zároveň na rôznych ďalších projektoch, ktoré majú za cieľ rozširovanie našich vývozných možností novým smerom (na trhy strednej Európy, Severnej Ameriky a Juhovýchodnej Ázie). Jedným z nich je napríklad integrácia ropovodov Družba a Adria, projekt, o ktorom sa už veľa popísalo, ale aj mnohé iné, o ktorých je ale momentálne predčasné hovoriť.
Otázka: Aké zmeny očakávate na ruskom trhu ropných produktov? Plánujete sa prispôsobiť týmto zmenám? N.V.Bychkov: Tento rok, ako sme predpokladali, vidíme výrazný pokles v dopyte po nízko-oktánových benzínoch. Dokonca aj v lete, v čase kulminujúceho dopytu bol prebytok takýchto palív. Dopyt po palivovej nafte klesá. Trh sa rapídne mení v smere rastúcej spotreby vysoko-oktánových benzínov, smerom k výrobe vysokokvalitných mazív a ropných produktov, ktoré poskytujú vyššiu výkonnosť a sú šetrnejšie k životnému prostrediu.
V záujme toho, aby sme sa nevracali späť a „neobjavovali koleso“, snažíme sa riešiť problémy spoluprácou so silnými partnermi v oblasti nových technológií. Yukos bol prvou ruskou firmou, ktorá uzavrela dohodu s UOP, svetovým lídrom v oblasti inžinierskych služieb pre spracovanie ropy a majiteľom licencií na väčšinu technologických procesov. Práve v tomto čase je u nás prítomná veľká skupina odborníkov z tejto spoločnosti, ktorí ukončili expertízu skupiny rafinérií v Samare a momentálne sa zaoberajú rafinériou v Achinsku a Angarskou petrochemickou spoločnosťou. Títo odborníci teraz v spolupráci s našimi manažérmi vytvoria niekoľko scenárov, ako by sme mali rozvíjať naše rafinérske činnosti a potom spoločne vyberú tú najlepšiu alternatívu.