,“ hovorí psychológ Roland Wagner. „Záleží to od osobnostnej výbavy človeka, ale aj typu práce, ktorý robí. Ale v rámci kaučingu robíme aj prevenciu pred vyhorením a vyťaženému manažérovi by som ťažko odporučil, aby v rámci dovolenky išiel na nejaké školenie.“
Podľa odborníkov treba rozumne zachovávať vyváženosť medzi súkromím a prácou - ak aj niekto nemá rodinu, môže sa počas dovolenky venovať sám sebe.
Všeobecne sa cez dovolenku odporúča robiť niečo iné ako to, čo robíte v práci. To však nie jediné kritérium. Môžete zožať neúspech aj vtedy, ak duševne pracujúcemu človeku naordinujete počas dovolenky zážitkový outdoorový program s kolegami z práce.
„Niektorí ľudia vyhľadávajú organizované dovolenky v kolektíve spolupracovníkov, alebo známych. Sú spokojní, keď im niekto naplánuje dovolenku, lebo sú zvyknutí, že ich niekto riadi. A niekto žiadne nalinkovanie voľného času neznesie,“ vysvetľuje Wagner. „Keď chce ísť na splav, nemusí do toho vťahovať firmu, ani splav na Zambezi. Je spokojnejší, keď sa dohodne s kamarátmi a idú na splav Hrona.“
Wagner tvrdí, že ak má človek silnú motiváciu, je pre neho aj učenie relaxom, lebo si uvedomuje, že tým niečo získa: „Ak dám tridsať tisíc za dovolenku pri mori, získam spomienky. Ak ich dám za kurz, naučím sa niečo, čo mi pomôže posunúť moju kariéru o krok ďalej. Každý jednoducho trávi dovolenku spôsobom, ktorý je pre neho prijateľný. Niečo stratí a niečo aj získa."
V každom prípade si však treba overiť, do čoho idete. Ak si zaplatíte dva týždne na morskej pláži v príjemnom bungalove, môže sa vám stať, že budete namiesto toho pozerať do rozhorúčenej uličky v meste 5 kilometrov od mora.
Takisto môžete minúť peniaze na nekvalitný kurz, alebo na školenie, ktoré nenaplní vaše očakávania.