„Pracujem už desať rokov, som spolumajiteľkou plaveckého klubu, a tak som si chcela urobiť trénersku kvalifikáciu,“ hovorí Zuzana Nemčovská. „Prihlásila som sa na diaľkové štúdium na Fakulte telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského, ale povedali mi, že nespĺňam kritériá pre diaľkové štúdium a musím študovať na dennom. Rozhodla som sa, že to skúsim a snáď sa mi časom podarí prísť na lepšie riešenie.
“Náročnosť študijného programu však Zuzanu zaskočila. Mala záujem o špecializáciu trénerstvo plávania, tá sa však na fakulte vyučuje iba v kombinácii so všeobecným učiteľstvom telesnej výchovy. Okrem svojho predmetu záujmu musela teda absolvovať teóriu aj všetky športy, ktoré sú v osnovách pre telocvikárov: loptové hry, atletiku, gymnastiku, lyžovanie... Keďže Zuzana okrem zamestnania v plaveckom klube aj aktívne pláva, mala denný program nabitý na prasknutie: „Ráno od šiestej do ôsmej trénujem deti, potom by som mala robiť kurzy, ale väčšinou sedím v škole, alebo mám cvičenia, potom zase do klubu a niekedy medzi tým musím stíhať aspoň jednu fázu vlastného tréningu,“ opisuje svoj deň Zuzana. „A kritériá sú dosť tvrdé, tento rok som nehodila trestné body v basketbale a tak si ho musím zapísať znova.“
Pred mesiacom získala Zuzana na Majstrovstvách sveta v plávaní zlato v kategórii 200 metrov voľný spôsob a tak v budúcom školskom roku spĺňa kritériá pre diaľkové štúdium. Ani diaľkári však nemajú v náročnom rozvrhu žiadne úľavy. Zuzane sa zdá nerozumné, že fakulta vyžaduje tvrdé limity na všetky disciplíny aj od ľudí, ktorí sa roky aktívne venujú jednému športu. „Ja trinásť rokov plávam, a tak mi loptové hry práve nejdú, atlét má zase problém zaplávať stovku v požadovanom čase. Prvý ročník som zvládla, ale z roka na rok sa nároky zvyšujú a ja sa priznám, že napríklad z limitov v gymnastike mám aj strach.“
Zuzana si myslí, že takto postavené študijné programy sú brzdou rozvoja školy: „Takéto nároky je ťažko zvládnuť zároveň so športovaním aj prácou. Preto aktívni športovci buď odídu na iné školy, alebo skončia so športom.“
„Tento problém dobre poznáme, preto bude v novoakreditovaných programoch od školského roku 2005/2006 možnosť študovať trénerstvo aj učiteľstvo oddelene,“ hovorí dekan fakulty Dušan Kutlík.
„Rozšírenie diaľkového štúdia je však problém, ktorý v rámci terajšej legislatívy nemôžeme vyriešiť. Radi by sme ľuďom vyhoveli, pretože veľa vrcholových športovcov chce študovať a radi by si priplatili. Ale novela zatiaľ schválená nebola, a my nemáme z čoho zaplatiť učiteľov pre individuálne študijné programy. Nechceme ísť mimo zákon, tak zatiaľ čakáme.“