Káhira 8. júla (TASR) - Nový román irackého exprezidenta Saddáma Husajna sa vracia k jeho obľúbenej téme - súboju dobra proti zlu, keď dobrí sú Arabi a zlí ich nepriatelia na Západe. Prvé úryvky diela "Zmiznite, vy prekliati" zverejnil v dnešnom vydaní v Londýne vychádzajúci arabský denník aš-Šark al-Awsat.
Rukopis románu našli v sídle irackého ministerstva kultúry po aprílovom páde Saddámovho režimu, ktorému prechádzala Spojenými štátmi vedená invázia. Denník uviedol, že celý román zverejní v priebehu nasledujúcich dní.
Noviny oznámili, že kópiu dostali od Saddámovho lekára Allu Bašíra, ktorý po vojne z Iraku ušiel a predpokladá sa, že žije v Katare.
Alí Abdal Amír, iracký spisovateľ a kritik, ktorý si prečítal celý román, uviedol, že štýl románu je podobný trom románom pripisovaným Saddámovi, vydaným ešte počas jeho vlády. Všetky štyri diela boli podpísané len slovom "autor".
Podľa Amíra nový román pojednáva o sionisticko-kresťanskom sprisahaní proti Arabom a moslimom. Hovorí o Arabovi, veliteľovi armády, ktorá vtrhne do nepriateľskej krajiny a strhne jednu z jej monumentálnych veží - čo je zrejmá narážka na útoky proti newyorskému Svetovému obchodnému centru (WTC) z 11. septembra 2001.
Na začiatku poviedky rozprávač - ktorý pripomína židovského, kresťanského aj moslimského patriarchu Abraháma - hovorí svojim bratancom - Ezechielovi, Jozefovi a Mahmúdovi -, že Satan žije v ruinách Babylonu zničeného Peržanmi a Židmi.
Saddám za svojej vlády výrazne obnovil pozostatky Babylonu, jedného z najdôležitejších archeologických nálezísk, ktorý sa nachádza južne od Bagdadu.
Ezechiel symbolizuje Židov a je zobrazený ako chamtivý, ambiciózny a deštruktívny. "Aj keď sa zmocníš celého majetku ostatných, budeš celý život trpieť," hovorí mu rozprávač.
Jozef, symbolizujúci kresťanov, je vykreslený ako štedrý a tolerantný - aspoň na začiatku románu.
Zo symbolu moslimov, Mahmúda, sa na konci knihy stane dobyvateľ, povedal Amír agentúre AP.
Saddám "úplne stratil kontakt s realitou a písanie románov mu dávalo príležitosť žiť v sebaklamoch," povedal Amír.
Saddámov blízky spolupracovník a vicepremiér Tárik Azíz, ktorý sa po vojne vzdal americkým vojakom, pri vypočúvaní údajne povedal, že Saddám v ostatných rokoch väčšinu času venoval písaniu románov a dôležité rozhodnutia nechával na svojich dvoch synov a iných príbuzných, ktorým dôveroval.
Saddámovi je pripisované aj autorstvo románov Zabíba a kráľ, Opevnená citadela a Muži a mesto. Prvý rozpráva príbeh o vodcovi, ktorý obetuje luxusný život pre blaho svojho ľudu. Citadela opisuje to, ako Saddámova strana Baas získala v Iraku moc. Román Muži a mesto je všeobecne považovaný za priehľadne zastrenú autobiografiu, v ktorej sa iracký diktátor opisuje ako mocný a hrdinský človek. Kniha vyšla tesne pred spojeneckou inváziou z marca 2003.
"Všetko v týchto románoch vyzerá naivne a povrchne. Pripomínajú politické letáky," zhodnotil literárny odkaz Saddáma egyptský spisovateľ Jusúf al-Kaíd.