Symbolika mesta, ktoré je mostom medzi dvoma svetadielmi, bola zvlášť primeraná. V Istanbule sme nielen posilnili životne dôležité transatlantické spojenie medzi oboma brehmi Atlantiku, ale tiež sme vybudovali mosty spolupráce k ďalším oblastiam. Po nezhodách vzhľadom na Irak demonštroval summit nový impulz v transatlantickej bezpečnostnej spolupráci a posilnil úlohu NATO ako jej nástroja. Kľúčové rozhodnutia, ktoré sme na summite prijali, to dávajú zreteľne najavo.
Po prvé, Afganistan. V Istanbule NATO rozhodlo o rozšírení svojej stabilizujúcej prítomnosti v Afganistane. Zvýšime počet provinčných rekonštrukčných tímov, aby sme podporili rozšírenie autority centrálnej vlády a uľahčili rozvoj a obnovu. Okrem toho poskytneme zvýšenú podporu blížiacim sa voľbám, ktoré sú kľúčové pre zaistenie dlhodobého mieru a stability, ako i pre zaistenie, aby krajina už nikdy nebola bezpečným útočiskom teroristov.
Po druhé, Irak. Na žiadosť premiéra Ajáda Alávího sa NATO rozhodlo ponúknuť pomoc pri výcviku irackých bezpečnostných síl. Okrem našej podpory Poľsku pri jeho vedení mnohonárodnostnej divízie v Iraku bude teraz NATO hrať významnú úlohu aj pri pomoci Iraku. Skutočnosť, že toto rozhodnutie bolo prijaté v spojení s odovzdaním moci novej vláde, iba podčiarklo jeho význam. Spojenci jednoznačne deklarovali, že stabilný Irak je v ich spoločnom záujme a že sa NATO podieľa na jeho vytváraní. Výcvik je pre stabilitu Iraku kľúčový a NATO sa tu môže podeliť o cenné skúsenosti a znalosti.
Po tretie, Balkán . Kým naša prítomnosť v Kosove zostáva nezmenená, omnoho lepšia bezpečnostná situácia v Bosne a Hercegovine nám umožňuje uzavrieť úspešnú misiu SFOR do konca tohto roku. Po nej do krajiny nastúpi Európska únia s vlastnou misiou a my budeme EÚ podporovať. NATO si zachová vojenskú prítomnosť v Sarajeve predovšetkým preto, aby pomohlo Bosne a Hercegovine s reformou obrany. Chceme túto krajinu, rovnako ako Srbsko a Čiernu Horu, privítať v našom programe Partnerstvo pre mier, len čo splní relevantné podmienky, medzi ktoré patrí i plná spolupráca s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu.
Po štvrté, vojenská transformácia. Spojenci sa rozhodli, že urýchlia svoje úsilie o vybavenie NATO vojakmi a technológiami potrebnými na plnenie misií 21. storočia od Balkánu po Afganistan. Sily rýchleho nasadenia NATO skoro dosiahnu počiatočnú operabilitu a náš nový mnohonárodnostný prápor chemickej, biologickej, radiačnej a jadrovej obrany je už plne operabilný - všetky tieto myšlienky predložili USA a aliancia ich rýchlo uviedla do praxe. Okrem toho sme v Istanbule schválili niekoľko opatrení na posilnenie väzby medzi politickou zhodou o začatí operácií a poskytnutím nevyhnutných síl.
Po piate, rozšírenie a partnerstvo NATO. Hoci bol istanbulský summit prvým "26-stranným" summitom NATO za účasti siedmich nových členských štátov, vyslali sme silný signál, že dvere NATO zostávajú otvorené a povzbudili sme tých, kto chcú vstúpiť do našej aliancie, aby pokračovali v presadzovaní nevyhnutných reforiem a pripravili sa tak na členstvo. Odštartovali sme novú fázu vo vzťahoch s partnerskými krajinami - príležitosti na individualizovanejšiu spoluprácu, väčší dôraz na obrannú reformu a silnejšie zameranie na oblasť Kaukazu a Strednej Ázie. Uvítali sme záujem Ruska a Ukrajiny zapojiť sa do našej protiteroristickej námornej operácie Active Endeavor v Stredozemnom mori, v čom vidíme ďalšiu známku rastúcej strategickej hodnoty nášho partnerstva s týmito štátmi.
A napokon, Stredozemie a širší Blízky východ. V Istanbule NATO rozhodlo, že rozšíri svoj vplyv do nových oblastí strategického významu, hlavne na širší Blízky východ. V žiadnom inom regióne neovplyvní budúci vývoj našej bezpečnosti silnejšie, než práve tu. Potrebujeme súdržné transatlantické úsilie, aby sme tento región zapojili do diania a NATO sa na tomto úsilí zúčastní. Dohodli sme sa, že posilníme náš "stredozemný dialóg" so siedmimi štátmi v severnej Afrike a na Blízkom východe a premeníme ho na skutočné partnerstvo. Okrem toho sme začali "istanbulskú iniciatívu spolupráce", aby sme ponúkli praktickú, na bezpečnosti založenú spoluprácu krajinám širšieho Blízkeho východu. Niekoľko členských štátov Rady pre spoluprácu krajín Zálivu už prejavilo záujem o kooperáciu s NATO, takže máme zarobené na dobrý začiatok.
Istanbulský summit NATO bol silnou ukážkou atlantického spojenectva, ktoré berie ohľad na úlohy dneška i zajtrajška a je pripravené čeliť bezpečnostným výzvam, kdekoľvek sa objavia. Summit poskytol aliancii ďalšie politické a vojenské prostriedky projektovať stabilitu tam, kde na tom záleží. A čo je najdôležitejšie, znovu zdôraznil úlohu transatlantického spoločenstva demokratických štátov a spoločných hodnôt ako najmocnejšej sily pri utváraní našej budúcnosti.
© Project Syndicate
Autor: JAAP DE HOOP SCHEFFER(Autor je generálnym tajomníkom NATO)