Výška škôd na porastoch závisí od hustoty, veľkosti a smeru padajúcich krúp. FOTO - ARCHÍV
Ovocné stromy a kry sú vystavené mnohým poveternostným vplyvom, ktoré spôsobujú ich poranenia. Jedným z nich je krupobitie - ľadovec. Vyskytuje sa v neskorých jarných a v letných mesiacoch. Výška škôd na porastoch pritom závisí od hustoty, veľkosti a smeru padajúcich krúp, ale aj od toho, či boli krúpy suché (dážď neobrúsil ich ostré hrany) alebo mokré (zaoblené dažďom), či boli sprevádzané víchricou alebo padali za bezvetria. Na výšku škôd vplýva aj vek stromov a tvar výsadby.
Z ovocnín sú na krupobitie najcitlivejšie jablone. Na hladkej kôre kmeňa a konárov spôsobujú krúpy až 5 milimetrov hlboké rany s nerovnými, potrhanými okrajmi. Tie často splývajú v dlhé trhliny, obyčajne v miestach rozkonárenia. Na okrajoch rán sa postupne vytvára hojivé pletivo - kalus, takže menšie poranenia sa zahoja samy. Na konároch s väčšími poraneniami treba vykonať asanačný rez. Miesta poranenia a nekrózy nožom hladko vyrežeme až na zdravé pletivá a rezné rany natrieme pastou (Kambilan, Latex) s pridaním vhodného fungicídu (Baycor, Bayleton, Fundazol a iné).
Na zabránenie infekcií patogénmi chorôb kôry a dreva, ako aj na lepšie hojenie rán sa odporúča vykonať hneď po krupobití dezinfekčný postrek. Použijeme fungicídy na báze kaptánu (Merpan 80 WDG, 50 WP,48 SC) s ochrannou lehotou 35 dní alebo mankozebu (Dithane DG a M 45, Mancosan 80 WP, Novozir MN 80) s ochrannou lehotou 21 dní. Predpokladom je dodržanie ochrannej lehoty.
Krupobitie najviac ohrozuje listy a plody, najmenej letorasty. Stupeň poškodenia závisí od vývoja plodov. Nedozreté plody vytvárajú pomerne rýchlo hojivý korok, takže nepodliehajú hnilobám, ale dozrievajú zdeformované a strácajú trhovú hodnotu. Ak krupobitie postihlo dozrievajúce alebo zrelé plody, poškodzuje ich hnedá hniloba (Monilia fructigena) a celá úroda môže byť znehodnotená.
Podobné prejavy poškodenia krupobitím sú aj na hruškách, tu však poškodenie siaha hlbšie do dužiny. Poškodené plody slivky reagujú tvorbou gleju. Na broskyniach vznikajú po krupobití ostro ohraničené, nepravidelné červenofialové, neskôr hnednúce škvrny, na mieste ktorých plody hnijú. Drobné ovocie sa po krupobití pomerne rýchlo zotavuje, rany sa pokrývajú korkovou vrstvou.
Proti moníliovej hnilobe plodov, na ktorej sa podieľajú aj iné patogény (Monilia laxa, Botrytis cinerea, Mucor ssp a iné) sa ošetrenie s fungicídmi na báze kaptánu alebo mankozebu kombinuje so špeciálnymi fungicídmi proti hnilobám plodov, s dôrazom na dodržanie ochrannej lehoty. Sú to Baycor 25 WP (OL - 35 dní), Horizon 250 EW (21), Rovral Flo, Rovral 50 WP (oba 14 dní).
Ing. JOZEF MOLNÁR, CSc .