Bratislava 11. júla (TASR) - Mzdy pedagogických a nepedagogických zamestnancov v regionálnom školstve sa od 1. augusta zdvihnú o sedem percent. Priemerný plat učiteľa sa tak zvýši zhruba o 800 Sk, čo však odborári nepovažujú za dostatočné.
Podpredseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy (OZ PŠaV) Jozef Lužák je presvedčený, že úroveň odmeňovania pedagogických zamestnancov je napriek nárastu platov stále nízka. "Máme strategický cieľ, aby sa postupne navýšilo odmeňovanie pedagógov na úroveň 1,4 až 1,6-násobku priemerného platu populácie," uviedol v rozhovore pre TASR. Podľa neho by to znamenalo, že "aj v chudobnom štáte sa bude učiteľ cítiť náležite odmenený".
Ak by sa odborárom podarilo presadiť navýšenie miezd aspoň na 1,2-násobok priemerného platu, učiteľ by dostával okolo 21 tisíc Sk. Lužák v tejto súvislosti upozornil na postoj Českej republiky k učiteľskému stavu, kde pedagógovia už 1,4-násobok majú. Na Slovensku sa podľa jeho slov k tomu blížia vysokoškolskí pedagógovia.
Stredoškolský učiteľ zarába podľa Lužáka v priemere od 13 900 do 14 100 Sk. Priemerný plat učiteľa základnej školy (ZŠ) sa pohybuje okolo 13 200 Sk. "Aj keď tabuľky majú rovnaké, na ZŠ je nižšia kvalifikovanosť," vysvetlil Lužák. Ak na stredných školách je asi jedna pätina nekvalifikovaných pedagógov, v ZŠ je približne 40 percent učiteľov bez potrebnej odbornej a pedagogickej kvalifikácie. Narastá tiež podiel učiteľov dôchodcov a zvyšuje sa feminizácia.
Augustové zvýšenie platov sa dotkne zhruba 100 tisíc pracovníkov v regionálnom školstve.