Santiago de Chile 11. júla (TASR) - Nielen umelecká, ale aj svetová verejnosť si pripomína 100. výročie narodenia čílskeho básnika Pabla Nerudu, ktoré zaradili aj do kalendára kultúrnych výročí UNESCO na obdobie 2004-05. TASR v tejto súvislosti prináša jeho krátky životný profil.
Pablo Neruda, vlastným menom Neftalí Ricardo Reyes Basualto, sa narodil 12. júla 1904 v meste Parral. Vyrastal v rodine železničiara. Študoval v Temucu a na pedagogickej fakulte v Santiagu. V roku 1927 odišiel z Chile do cudziny. Stal sa konzulom svojej krajiny vo viacerých ázijských štátoch, ale aj vo Španielsku.
Neftalí Ricardo Reyes prijal pseudonym Pablo Neruda pod dojmom jednej z Malostranských poviedok (1878) českého básnika a prozaika Jana Nerudu.
Práve sociálny podtext diela tohto významného českého umelca výrazne zasiahol citlivú dušu čílskeho básnika. Pablo Neruda začal najprv písať milostné básne, no neskôr - od polovice 30. rokov - sa jeho tvorba zamerala na spoločenskú problematiku. Tá mu bola vždy blízka, veď sa aj uplatnil vo svete diplomacie a politiky. Po celý život bol sociálne, ba až výrazne ľavicovo orientovaný, čo súviselo nielen s jeho pôvodom, ale aj s jeho pohľadom na svet. To sa odzrkadlilo aj v jeho neskoršom členstve v komunistickej strane Chile.
Jeho tvorbu výrazne zasiahli konflikty 20. storočia, ktoré zvrásnili dejiny počas jeho života. Žiaľ a smútok nad utrpením španielskeho ľudu v občianskej vojne v druhej polovici 30. rokov prezentoval v básnickej zbierke Espaňa en el corazón (Španielsko v srdci). V roku 1940 písal verše na oslavu Chile. V septembri 1942 zase recitoval v metropole Mexika - Canto a Stalingrado (Spev o Stalingrade). Akoby tušil, že práve úspešná obrana Stalingradu, zavŕšená v roku 1943, bude pozitívnym prelomom najväčšej vojny v dejinách ľudstva. Po vojne sa výrazne angažoval v politickom vrení Chile. Viackrát bol aj prenasledovaný. Od roku 1954, po stabilizovaní situácie, žil prevažne v Chile.
Napísal ďalšie zbierky. Známe sú jeho Odas elementales (Elementárne ódy) alebo Nuevas odas elementales (Nové elementárne ódy) a aby to nebolo všetko, pridal k tomu i Tercer libro de odas (Tretia kniha ód).
Pablo Neruda zomrel na rakovinu vo veku 69 rokov, dva roky po tom, čo získal Nobelovu cenu a len 12 dní po vojenskom puči 11. septembra 1973, pri ktorom zahynul jeho priateľ, socialistický prezident Salvador Allende. Mnohí, ktorí Nerudu poznali, sa domnievajú, že práve správy o prevrate vojenskej junty Augusta Pinocheta, ktoré uvrhli Chile do dlhoročného diktátorského režimu, urýchlili básnikovu smrť.
Dňa 29. septembra minulého roku - deti, fanúšikovia a dokonca aj samotný čílsky prezident Ricardo Lagos - čítali na pobreží Tichého oceánu básne Pabla Nerudu pri príležitosti 30. výročia jeho úmrtia.