terstva školstva, tento rok končí. Radi by sme ale pokračovali,“ povedal Aleš Richter z textilnej fakulty.
Spolupráca podľa neho priniesla dobré výsledky. Okrem iného bola vyvinutá nová technológia výroby netkanej textílie pre filtračné a izolačné materiály. Podľa Jaromíra Ficka z VÚTS nie je však jedinou úlohou projektu dosiahnuť konkrétne výsledky aplikovateľné v praxi. „Veľmi dôležitým prínosom je, že sa na vedeckých pracoviskách podarilo udržať mladých pracovníkov. Podmienkou financovania projektu bola totiž účasť najmenej 40 percent doktorandov a ľudí do 35 rokov,“ povedal Ficek.
Základné pracoviská centra boli vytvorené na technickej univerzite i vo výskumnom ústave. Dôležitou súčasťou realizácie projektu však bola podľa Richtera hlavne spolupráce s konkrétnymi priemyselnými podnikmi. „Spoločne s firemnými odborníkmi sme riešili úlohy v oblasti konštrukcie strojov,“ poznamenal Richter. Projekt Výskumného centra Textil II by mal podľa neho na prvý projekt nadväzovať, úlohy však budú na vyššej úrovni.
V druhej etape by mal byť projekt zameraný na podporu tradičného textilného priemyslu v Libereckom kraji. „Šanca textilu je v technických špecialitách. Nemôžeme konkurovať stánkom s lacnou konfekciou, môžeme ale vyvíjať nové textílie pre špeciálne, hlavne priemyselné aplikácie,“ povedal Richter.