
Bojovník Severnej aliancie telefonicky vyjednáva s Talibanom o kapitulácii Kunduzu. FOTO - TASR/AP
Severná aliancia dobyla mesto s podporou bombardovania amerického letectva a o možnej kapitulácii fundamentalistov sa šíria protirečivé správy. Časť Talibanu údajne dezertovala a jednotky Talibanu v oblasti sa odhadujú na 3- až 10-tisíc vojakov. V Kunduze sa podľa agentúr zdržiava asi 100-tisíc civilistov.
Podľa agentúry AIP sídliacej v Pakistane sa ofenzíva šíri z troch smerov na miesta, kde sa zakopalo asi 2000 bojovníkov teroristickej siete al-Káida. Dobytím Džanabádu sa narušil obranný potenciál Talibanu, ktorého vojaci sú rozmiestnení v obrannom vale 10 až 15 kilometrov okolo Kunduzu. Krátko po dobytí Džanabádu sa postup Severnej aliancie údajne zastavil a začalo sa ďalšie vyjednávanie.
Kapitulácii zvyškov talibanských milícií údajne bránia správy o masových popravách v Mazáre Šerífe, ktoré včera potvrdila OSN a nepriamo aj zahraničné televízne štáby, keď priniesli zábery zmasakrovaných tiel radikálov v tomto meste, ale aj v metropole Kábul. Rokovania o kapitulácii komplikuje požiadavka Talibanu na presun do Pakistanu, čo je neprípustné pre Washington. USA nemôžu dopustiť, aby sa teroristi presunuli do tejto krajiny. Americký minister obrany Donald Rumsfeld preto očakáva, že aliancia „vojakov v Kunduze pozabíja alebo pozatýka.“ Presun ozbrojencov do Pakistanu by bol navyše v tomto ročnom období nemožný, od pakistanského „raja“ ich totiž delí pohorie zasneženého Hindukúša a od druhej zostávajúcej bašty Talibanu v Kandaháre viac ako tisíc kilometrov. Z Kandaháru sa dá ľahko prešmyknúť cez nestrážené hranice do Pakistanu.
Kunduzu tak hrozí, že sa stane cintorínom Talibanu, bin Ládinových spojencov, aj civilistov. Washington preto tlačí na afganských vojenských bossov zo Severnej aliancie, aby rešpektovali konvencie a vyhli sa masakrám civilistov. Bol by to dobrý začiatok pre budovanie povojnového Afganistanu.
JURAJ TOMAGA