spolkom“ - ale aj v absencii ideí a kompetentných osôb a malom zastúpení mladej generácie. A takisto jej hrozí strata moci - do volieb do spolkového snemu v septembri budúceho roku ostáva desať mesiacov.
Keby sa voľby konali dnes, strana kancelára Gerharda Schrödera by získala hlasy 40 percent voličov. O to, aby sa SPD ocitla na prvom mieste volebného rebríčka, sa majú postarať Schröderovi najbližší spolupracovníci vo vláde - minister financií Hans Eichel a vnútra Otto Schilly. Tak rozhodlo 500 delegátov zjazdu v Norimbergu. Menej ich sympatií sa ušlo ministrovi obrany Rudolfovi Scharpingovi, ktorý vo voľbách štyroch podpredsedov SPD získal najmenej, 53 percent hlasov.
Návrh ľavice v SPD na vyššie dane pre majetných delegáti veľkou väčšinou zamietli. Traja sociálnodemokratickí krajinskí premiéri spolu s ministrom obrany a niekoľkými, skôr pravicovými poslancami, vytvorilo na zjazde nové zoskupenie Norimberský stred. Táto skupina má v úmysle dosiahnuť vyšší vplyv na politiku strany. Zrejme ovplyvní, koho si Schröder zvolí za koaličného partnera po voľbách.
Zelení sa všetkými prostriedkami snažia, aby ostali koaličným partnerom Schrödera aj budúce volebné obdobie. Vedenie Zelených predloží na víkendovom zjazde v Rostocku viac než 800 delegátom na schválenie uznesenie o súhlase s vyslaním príslušníkov spolkovej armády do Afganistanu a o vôli pokračovať v koaličnej spolupráci s SPD aj po voľbách. Zdá sa, že snaha byť za každú cenu vládnucou stranou, sa stretne s pochopením - aj keď nie príliš nadšeným. Mnoho členov i funkcionárov Zelených oznámilo, že na základe výsledkov zjazdovej diskusie rozhodnú, či ostanú členmi strany aj naďalej. Podľa výsledkov prieskumov však nie je vôbec isté, či Zelení získajú v septembri budúceho roku na svoju stranu aspoň päť percent voličov, nutných na vstup do spolkového snemu. Vedenie si je vedomé, že už teraz na zjazde sa bude rozhodovať o politickej budúcnosti strany.
Autor: RUDOLF STRÖBINGER, Bonn pre SME