Britský premiér Tony Blair včera v Birminghame vystúpil so zásadným, veľmi proeurópskym príhovorom. Potvrdil podporu vlády pre euro. Na pôde Inštitútu európskych výskumov povedal, že Veľká Británia mala byť členom Európskej menovej únie od začiatku a kritizoval „trápne dlhú históriu euroskepticizmu“ v Británii. „Je na čase, aby si krajina uvedomila, že jej budúcnosť je v Európe,“ povedal.
Jeho proeurópske vystúpenie potvrdilo očakávanie, že Blair do dvoch rokov zvolá referendum o prístupe Británie k euru. Stratégia jeho vlády sa údajne nemení - potrebná je séria ekonomických štúdií týkajúcich sa vplyvu prijatia eura na konkurencieschopnosť, infláciu, pracovné príležitosti a ďalšie oblasti pred konečným rozhodnutím v referende.
Osoby blízke premiérovi včera popreli správu denníka The Sun, podľa ktorej sa referendum o prijatí eura odloží do najbližších volieb v roku 2005 alebo 2006. „Tragédia britskej politiky spočíva v tom, že priveľa politikov si od 50. rokov minulého storočia až dodnes neuvedomovalo a stále si neuvedomuje realitu európskej integrácie,“ povedal Blair. Úlohou vlády je teraz „nahradiť tento nedostatok predstavivosti“ a naplánovať novú víziu Európy a miesta Veľkej Británie v nej. To neznamená, že by Británia prestala byť kritická k spoločnej európskej politike - predovšetkým k pomalému rozhodovaniu a prílišnému tajnostkárstvu počas neho.
Blair odmietol myšlienku, že si Británia musí vybrať medzi vzťahom k USA a väzbami na Európu. „Naším poslaním je jedno aj druhé a budeme v tom pokračovať,“ povedal.
Blairovo vystúpenie výrazne kontrastuje s minulomesačným príhovorom ministra financií Gordona Browna. V Británii sa veľa hovorí o napätých vzťahoch medzi premiérom a ministrom financií. Brown však v rozhovore pre The Times poprel spory v britskej vláde a Blaira označil za svojho „najlepšieho priateľa“.
Autor: TIM HAUGHTON, Londýn pre SME