cov, proti ich bolo iba sedem.
Ústavný súd už rozhodol, že takéto uznesenia parlamentu nie sú pre vládu záväzné. "Trvám na tom, že parlament je ústavne vyšší orgán," tvrdí však Madej. Od zverejnenia zmlúv očakáva, že "urobíme právny a ekonomický audit ohľadom efektívnosti vynakladania zdrojov, výhodnosti zmluvy a výhodnosti celkových podmienok".
Minister hospodárstva Pavol Rusko v stredu vyhlásil, že všetko, čo má verejnosť o Kia vedieť, už vie. "To nie je celkom pravda," myslí si poslanec Vladimír Horák z SDKÚ. Napriek tomu Madejov návrh nepodporil, považuje ho za nesystémový.
Horák chce, aby boli zverejnené všetky zmluvy z minulosti a nevyberalo sa, ktorú zverejniť a ktorú nie. "Ak sa nájde nejaký spôsob, ako zverejniť tieto zmluvy, určite to podporím."
Vláda v stredu odsúhlasila právnu analýzu, podľa ktorej nie je v súlade so zákonom jej predchádzajúca prax nezverejňovať celé zmluvy o príchode významných zahraničných investícií. Stalo sa tak pri príchode firmy Kia do Žiliny, ale aj firmy Peugeot-Citröen do Trnavy. Ministri tvrdia, že v budúcnosti sa to zmení, stále je však otvorené, či zverejnia aj už schválené zmluvy.
Právnici združenia Občan a demokracia sú presvedčení, že by sa tak malo stať. Ak sa neprehodnotí aj zverejňovanie materiálov a zmlúv z minulosti, "hoci vláda schválením analýzy potvrdila nezákonnosť ich utajovania, pôjde o jednoznačné porušovanie zákona", tvrdí právnik Peter Wilfling.
(rp)