MOSKVA - Zástupcovia Ruska, Gruzínska, Južného a Severného Osetska po niekoľkodňových rokovaniach podpísali v piatok večer v Moskve dohodu, ktorá Gruzínsko zaväzuje, aby z tejto oblasti stiahlo svoje "dodatočné jednotky". Pozorovatelia však pochybujú, či bude dohoda účinná. Informoval o tom v sobotu spravodajca rakúskeho denníka Der Standard z Moskvy.
Napätie medzi Tbilisi a Cchinvali, metropolou separatistickej oblasti, zosilnilo minulý týždeň, keď osetské jednotky zajali asi 40 gruzínskych vojakov. Odvtedy dochádza takmer denne k prestrelkám na gruzínskych a juhoosetských kontrolných stanovištiach.
Podpredseda gruzínskej vlády Goga Chaindrava označil rokovanie v Moskve za veľmi tvrdé. Uzatvorená dohoda je podľa neho len dočasným riešením.
Južné Osetsko v roku 1990 jednostranne vyhlásilo nezávislosť od Tbilisi, ale formálne naďalej zostáva súčasťou Gruzínska. Začiatkom deväťdesiatych rokov tu došlo ku krvavému konfliktu medzi Gruzíncami a Osetmi. Podľa dohody z júna roku 1992, ktorá konflikt ukončila, dohliadajú na prímerie ruskí, gruzínski a juhoosetskí vojaci; každá strana vyslala do mierových jednotiek 500 mužov.
Nové nepokoje v oblasti vypukli po tom, čo gruzínsky prezident Michail Saakašvili na jar oznámil plán mierového zjednotenia všetkých "gruzínskych území". (čtk)