a školstva Ján Matula.
V praxi by to mohlo znamenať aj to, že riaditeľ školy si môže u seba podržať peniaze až do konca školského roka, respektíve do konca kalendárneho roka a až potom peniaze rodičom vyplatiť. V situácii, keď už v marci protestovali niektorí rodičia z menších obcí, že svoje deti nepošlú do školy, lebo nemajú peniaze na cestovné, to môže spôsobiť problémy.
Nemalo ministerstvo školstva stanoviť jasné pravidlá, kedy a za akých podmienok rodičia peniaze za dopravné dostanú? "Myslím si, že je to v poriadku, ministerstvo školstva nemusí všetko stanovovať centrálne - načo by potom bola decentralizácia?" pýta sa Emília Sičáková-Beblavá z Transparency International Slovensko. V tomto prípade by podľa nej mal fungovať princíp politickej zodpovednosti. "Zástupcovia obce sú volení obyvateľstvom, ktorému poskytujú určité služby, a obyvatelia by preto mali robiť tlak na to, aby im poskytované služby vyhovovali," povedala.
Za najvhodnejšie riešenie považuje v tomto prípade všeobecno-záväzné nariadenie obecného úradu. "V tomto prípade je potrebná určitá voľnosť pre rozhodnutie samosprávy, ako čo najefektívnejšie použiť verejné prostriedky. Ale zase nie svojvoľne - mali by stanoviť jasné pravidlá," myslí si Sičáková-Beblavá.
Aj v tomto prípade existuje možnosť kontroly s nakladaním peňazí na dopravné. Vyplácanie dopravného môže kontrolovať ministerstvo školstva aj ministerstvo financií. (sr)