V máji chcel parlamentný výbor urobiť v Slovenskej pošte poslanecký prieskum, vedenie štátneho podniku ho však poslancom neumožnilo. Upozornilo ich, že na to "nemajú právo". FOTO - ARCHÍV TASR
BRATISLAVA - Už druhýkrát za sebou bude Najvyšší kontrolný úrad preverovať Slovenskú poštu. Požiadali o to poslanci parlamentného výboru pre hospodárstvo, privatizáciu a podnikanie. Zaujíma ich, ako pošta rozdeľovala svoje zákazky v posledných dvoch rokoch.
V máji sa výbor do Slovenskej pošty vybral na poslanecký prieskum, vedenie štátneho podniku ho však poslancom neumožnilo. Upozornilo ich, že na to "nemajú právo".
Hovorkyňa pošty Bela Lisáková povedala, že NKÚ minulý rok pošte nedokázal porušenie zákona. Podľa Maroša Kondróta zo Smeru úrad nepreveroval "oblasti, ktoré poslancov zaujímajú". Tentoraz sa zameria na súťaže. "Z údajov vo vestníku o verejnom obstarávaní sa zistilo, že v Slovenskej pošte v roku 2003 výrazne klesol počet verejných súťaží a naopak narástol počet priamych zadaní," hovorí Kondrót.
Slovenská pošta minulý rok urobila verejné súťaže len asi na päť percent zákaziek v hodnote asi 40 miliónov korún. Za celý rok pritom rozdeľovala zákazky za viac ako 730 miliónov korún. Nízky počet verejných súťaží vzbudzuje pochybnosti o priehľadnosti.
"Každý niečo za tým hľadá," hovorí Peter Marciš, riaditeľ pre správu majetku v Slovenskej pošte. Konkurzy podľa neho nerobili preto, lebo išlo "o čiastkové zmluvy", ktoré vychádzali zo starších "rámcových zmlúv", kde to dovoľoval zákon o verejnom obstarávaní. NKÚ preverí práve "rámcové zmluvy".
Tento rok pošta prideľovala zákazky inak. Od januára platí nový zákon o verejnom obstarávaní, ten ignorovala a vo vnútropodnikovej smernici si vytvorila vlastné podmienky výberu. Tvrdí, že podľa právnych analýz sa nový zákon na ňu nevzťahuje, lebo pošta je komerčným podnikom a nečerpá peniaze zo štátneho rozpočtu. Marciš hovorí, že už v čase, keď nový zákon vznikal, pošta na to upozorňovala ministerstvo dopravy.
Úrad pre verejné obstarávanie vydal stanovisko, v ktorom sa píše, že pošta nový zákon mala dodržať.
Kondrót považuje postup pošty za veľkú opovážlivosť. "Za štátne peniaze si nechala vypracovať právne analýzy, namiesto toho, aby najprv požiadala o stanovisko Úrad pre verejné obstarávanie. Ak by s ním nebola súhlasila, mala dať vec na súd."
Poslanci výboru sa obávajú, že keď sa pošta na jeseň pretransformuje na štátnu akciovú spoločnosť, bude mať o dôvod viac, prečo ignorovať verejné súťaže. Úrad pre verejné obstarávanie tvrdí, že pošta aj ako akciová spoločnosť zákon musí dodržať.
Výsledky kontroly NKÚ by mali byť známe asi v polovici októbra. Medzi právnikmi Slovenskej pošty a Úradom pre verejné obstarávanie v súčasnosti prebiehajú rokovania o rôznej intepretácii zákona. Rokovania iniciovala pošta.
INGRID DROZDÍKOVÁ