Ivan Mikloš odmieta, že by Slovensko niekedy zdvihlo ruku za harmonizáciu sadzieb daní z príjmu v rámci
Európskej únie. Slovensko
a niektoré ďalšie štáty by tak
totiž mohli prísť o konkurenčnú
výhodu pri lákaní investícií.
FOTO - TASR
BRUSEL - Európska komisia zvažuje prvýkrát umožniť skupine štátov Európskej únie harmonizovať daňové základy pri zdaňovaní zisku podnikov, čo by zvýšilo ich konkurencieschopnosť. Spoločné pravidlá výpočtu daňového základu firiem by potešili Nemecko a Francúzsko, ktoré volajú po harmonizácii daňových sadzieb, aby tak odrazili konkurenciu nových štátov únie s nízkymi daňovými sadzbami a zjednodušili život mnohých európskych firiem, ktoré sa sťahujú na východ.
Krajiny ako Británia a Írsko, ktoré sú proti spoločným daňovým pravidlám, pravdepodobne takýto návrh komisie zamietnu, hoci tento orgán nenavrhuje priamo harmonizáciu daňových sadzieb.
Aby sa európska exekutíva vyhla oponentom, je pripravená adresovať svoj návrh iba malej skupine štátov, a nie všetkým 25 členským krajinám únie. Takýto prístup je známy ako užšia spolupráca a v rámci únie nebol nikdy predtým použitý. Európska komisia predloží svoj návrh najskôr všetkým členským štátom. Ak však v rozumnom čase nedosiahnu dohodu, obráti sa na užšiu skupinu krajín.
Európski ministri financií by mali návrh komisie prediskutovať na septembrovom stretnutí v Holandsku. Zmluvy tvoriace základe Európskeho spoločenstva normálne vyžadujú jednohlasné schválenie legislatívy v oblasti daní. Umožňujú tak jednotlivým krajinám bez ohľadu na ich veľkosť na dlhé obdobie zablokovať nové pravidlá. Príkladom je malé Luxembursko, ktoré v minulosti zablokovalo návrh na zdaňovanie príjmov z úspor v zahraničí. (tasr)