Bolesť je najčastejšie veľmi intenzívna v strede hrudníka. Trvá viac ako 20 minút, často niekoľko hodín. Ľudia postihnutí infarktom majú pocit tlaku na prsiach, akoby im tam niečo sedelo, pocity až zdrvujúceho zvierania, pálenia a rezania. Bolesť v hrudi sprevádzajú mdloby, pálenie záhy, vracanie, závraty, potenie, strach zo smrti.
Asi v tretine prípadov sa bolesť rozširuje najmä na ľavú stranu a vyžaruje do ramien, horných končatín až do prstov ľavej ruky. Zriedkavo vyžaruje bolesť do krku, dolnej čeľuste, medzi lopatky či až do oblasti žalúdka.
Zatiaľ čo u mužov je jedným z prejavov infarktu intenzívna bolesť za hrudnou kosťou, ženy pri takýchto príležitostiach pociťujú skôr bolesť v chrbtici.
Čoho sa vyvarovať
Pri dlhšej ceste autobusom, najmä pri vysokých denných teplotách, veľmi rýchlo dochádza k dehydratácii organizmu, pri ktorej poľahky skolabuje aj zdravý mladý organizmus, u staršieho človeka s artériosklerózou hrozí nielen skolabovanie, ale aj mozgová príhoda či srdcový infarkt.
Čo urobiť?
Ak vás začne prudko bolieť za hrudnou kosťou a máte spomínané príznaky, váš stav vyžaduje okamžitý prevoz do nemocnice.
Náhla prudká bolesť vás však môže prepadnúť aj v aute, keď nemáte nikoho poruke a najbližší lekár je asi 7 až 8 km.
Ako si pomôcť?
Človeku, ktorému prestáva srdce pravidelne tĺcť, a idú naňho mdloby, zostáva bez cudzej pomoci len asi 10 sekúnd, kým stratí vedomie. Môže si sám pomôcť tým, že bude opakovane a veľmi silno kašľať. Pred každým zakašľaním sa treba zhlboka nadýchnuť. Zakašľanie treba opakovať každé dve sekundy, kým nepríde pomoc, alebo kým nepocítite, že srdce opäť tlčie normálne. Hlboké vdychy dodajú do pľúc kyslík a pohyby pri kašli stláčajú srdce a udržujú krvný obeh. Tlak na srdce tiež pomôže obnoviť jeho normálny rytmus. Takto sa obeť srdcového záchvatu dokáže dostať do nemocnice.