Dlho ste šoférovali, sedeli vo vlaku či autobuse. Vaša krčná chrbtica to hneď pocíti. Možno vás bolí celá zadná časť hlavy, cítite tlak v očiach, pri cúvaní autom nemôžete otočiť hlavou alebo len veľmi obmedzene.
Syndróm krčnej chrbtice môže spôsobiť veľa ťažkostí: bolesti hlavy, bolesti vyžarujúce až do pleca a rúk, ale aj závraty, poruchy sluchu, mihotanie pred očami, pocity mravenčenia, tŕpnutia v rukách najmä v noci.
Najlepší recept proti bolestiam hlavy a krčnej chrbtice sú cvičenia, ktoré zabraňujú skráteniu krčných svalov. Medzi najvhodnejšie patrí predklon, úklon hlavy, jej otáčanie či gúľanie a pretiahnutie, ktoré pripraví krk k celodennému držaniu ťažkej hlavy. Vynechajte však záklon!
Cvičenia je najlepšie vykonávať v sede, aby bola panva fixovaná, nohy mierne roztiahnuté. Sadnite si na stoličku s operadlom pred zrkadlo, aby ste sa lepšie kontrolovali, všetky cviky robte pomaly - 3- až 5-krát.
Predklon hlavy
Nadýchnite sa a pri výdychu hlavu postupne a pomaly skláňajte smerom k hrudnému košu, s nádychom sa pomaly vracajte hore, ramená sa nemajú hýbať. Pri tomto cvičení je dôležité, aby sa natiahla krčná chrbtica pritláčaním brady vpredu ku krku. To je dôležité pre tých, ktorí s obľubou dvíhajú bradu tak vysoko, že im hlava takmer leží na chrbte, je to nevhodné a škodlivé, stláčajú si tým nervy a cievy.
Úklon hlavy
Pri nádychu je hlava vzpriamená, pri výdychu približujte ucho k plecu, s nádychom vracajte hlavu hore. Zopakujte na druhú stranu, plecia pritom nedvíhajte k uchu, nezakláňajte sa, hlava sa neotáča. Pomôcka: sledujte očami jeden bod pred sebou.
Otáčanie hlavou
Otočte hlavou pomaly raz na jednu, raz na druhú stranu. Pri tomto cviku je dôležité, aby ste neotáčali hornú časť tela,nepredkláňajte ani nezakláňajte hlavu. Ľudia so stuhnutým krkom otáčajú celým trupom až po panvu, to je nesprávne. Pomôcka: sledujte polkruh v úrovni očí.
Vysúvanie brady
Fyzioterapeautka Gita Haklová tvrdí, že je to výborný cvik proti migréne. Je to troška ťažšie, či nezvyčajnejšie cvičenie s hlavou, ktoré by nás len tak ľahko nenapadlo bežne robiť. Ako pomôcku radí: Predstavte si, že máte v brade akýsi šuplíček, ktorý s nádychom vysúvate a s výdychom zasúvate. Brada sa pri vysúvani dopredu nedvíha hore, je stále v jednej priamke.
Pretiahnutie trapéz
Nadýchnite sa, ľavú ruku si dajte pod zadok, pravou sa chyťte na ľavej strane hlavy a zľahka zatlačte dlaňou do hlavy, hlavu mierne tlačte oproti dlani, vytvárate protitlak, nemali by ste pociťovať bolesť. To isté na druhú stranu.