Pätnásti špecialisti rozbehli výrobu medailí Hier XXVIII. olympiády - spotrebujú 13 kilogramov zlata, tonu striebra a tonu bronzu. Zlatá verzia je dolu, bronzová vľavo a strieborná vpravo. Slovenská výprava si naplánovala získať na aténskej olympiáde päť medailí. Či však všetci 64 nominovaní odcestujú, závisí aj od počtu a výsledkov dopingových testov. FOTO - TASR/AFP
BRATISLAVA - Šiesti slovenskí olympionici neboli tohto roku ešte doma na dopingovej kontrole. Traja nemajú za sebou skúšku ani v zahraničí. Pritom Slovenský olympijský výbor vyhlásil, že do Atén nevezme nikoho, kto nebude mať za sebou najmenej dva dopingové testy.
"Skutočne nepodpíšem zmluvu, ak nedostanem záruku, že je všetko v poriadku," pohrozil jeho šéf František Chmelár. Každý člen výpravy musí s národným olympijským výborom uzavrieť zmluvu o účasti na Hrách XXVIII. olympiády, v ktorej športovec o. i. garantuje, že v príprave neužíval doping a v dejisku sa podrobí dopingovej kontrole, ak ho na ňu vyzvú.
Želaný stav o dva týždne
V polovici júna nemala za sebou ani jediný domáci odber polovica zo 64 športovcov, ktorých v sobotu nominovali do Atén. Druhý odber chýbal dvom tretinám ešte v utorok. Časť z nich, pravda, bola na kontrolách počas štartov v zahraničí. Plavkyňu Martinu Moravcovú za pol druha roka oslovili zahraniční dopingoví komisári osemkrát.
"Rozbehlo sa to až posledný mesiac," konštatuje generálny sekretár Antidopingového výboru SR Miroslav Motyčík. "Želaný stav dosiahneme o dva týždne," odhaduje.
Stav bol a stále ešte je alarmujúci. Podľa antidopingového sekretára nefungovala väzba SOV - športové zväzy.
"Na každom zasadaní aténskeho štábu sme zástupcov zväzov upozorňovali na potrebu dopingových kontrol," tvrdí predseda SOV František Chmelár. "Odznievali výzvy, ale ich plnenie sa zrejme nekontrolovalo," myslí si antidopingový sekretár.
"V štábe sedel aj šéf antidopingovej exekutívy," pripomína olympijský šéf. "Ja viním predovšetkým športovcov. V ich záujme je, aby mali všetko v poriadku."
Športovci taja miesto pobytu
Antidopingoví komisári majú horúce leto. "Prídu však za športovcom a tam, kde by podľa nahlásenia mal byť, nie je," vraví Motyčík. "V jednom prípade prišli na to, že kanoista má už päť rokov inú domácu adresu, ako eviduje zväz. Športovci menia plány prípravy a zmeny neoznamujú. Napríklad vzpierači vôbec nenahlásili, že sú na sústredení. Vzniká dojem, že o pobyte športovcov sa taja informácie."
Sekretár ADV si pochvaľuje spoluprácu s trénerom komárňanského štvorkajaku Tiborom Soósom a džudistickým zväzom. "Naopak, veľmi zlé skúsenosti máme so vzpieračmi, tenistami a atlétmi, hoci ich šéftréner sa už prebral," dodáva.
Vzpierači sa prvej skúške podrobili koncom minulého týždňa. Z vlaňajška mal jeden (zahraničný) test iba Rudolf Lukáč. "Robiť dva testy v rozpätí pár dní je vyhadzovanie peňazí," myslí si Motyčík.
Olympijský šéf s ním v tomto smere súhlasí: "Vzpierači ma prekvapili. Viac ako horskí cyklisti, ktorí sú v podobnej situácii. Nasilu testovať dvakrát za krátke obdobie, je naozaj nezmysel."
Chmelár naznačil, že je ochotný mierne cúvnuť: "Vyslovili sme požiadavku dvoch odberov za rok, no nepovedali sme, či za kalendárny, alebo v období roka do olympiády. Pre mňa bude rozhodujúca garancia štábu SOV."