Faktorov, ktoré na dovolenke môžu spustiť podráždenie a následne hnev a hádku, je niekoľko. Ak ich dopredu poznáte, môžete sa ich vyvarovať.
Balenie kufrov
Začínajúca sa cestovná horúčka spolu so zhonom pred odchodom dokážu urobiť svoje. Vy myslíte na to, čo ešte pobaliť, manžel sa vás pýta, kde sú pasy a či ste nezabudli poliať kvety, do toho sa deti každých päť minút znudene pýtajú: A kedy už konečne pôjdeme? V tej chvíli stačí málo a hádka, ktorá vám znepríjemní chvíle pred odchodom, je na svete.
Dobrá rada: Nikdy sa nebaľte na poslednú chvíľu, vyhnete sa tak zbytočným stresom. Balenie začnite aj týždeň dopredu, môžete si počas toho zoznam vecí priebežne dopĺňať tak, aby ste na nič nezabudli. Pár hodín pred odchodom len do kufrov vložte posledné najnutnejšie veci - bez zhonu.
Dlhá cesta
Či už cestujete cez deň alebo v noci, autom alebo autobusom, keď cestujete dlhšie ako dve-tri hodinky, dostavia sa príznaky tzv. ponorkovej choroby. Ste zavretí všetci spolu v malom priestore, cesty ešte zďaleka nie je koniec, deti ani za svet nechcú spať, a pýtajú sa, či je to ešte ďaleko. Nervozita sa hromadí a spolu s pribúdajúcimi kilometrami pribúda i napätie, ktoré sa zmierni až tesne pred koncom cesty.
Dobrá rada: Snažte sa urobiť si v rámci možností program, cestu pasívne nepreseďte. S deťmi sa môžete hrať rôzne hry (napríklad meno, mesto, zviera, vec - tá neruší ostatných cestujúcich, ak idete autobusom), prípadne sa rozprávať o zaujímavostiach krajiny, kam idete, alebo si čítať časopisy a knihy. Deti dopredu pripravte na to, že cesta bude dlhá, lepšie ju zvládnu.
Prepočítavanie výdavkov na slovenské koruny
"Koľko stojí tá dvojdecová kola? 3 eurá? To snáď nemyslia vážne, veď to je takmer 130 korún! To mám naozaj zaplatiť?" Hádky okolo výdavkov na dovolenke bývajú pomerne časté - deti chcú jesť aj piť, ale v reštaurácii sú ceny trikrát také drahé, ako u nás. Manžel kričí, že toľko za jeden sendvič nedá, manželka sa hnevá, že sa musí obmedzovať a deti frflú, prečo nemôžu mať cukrovú vatu, keď stojí len dve koruny (čítaj eurá).
Ak ste slobodný, možno by ste chceli pozvať priateľku na dobrý obed, ale pohľad na ceny na jedálnom lístku vám vyrazí dych.
Dobrá rada: Psychológovia odporúčajú v zásade neprepočítavať ceny na slovenské koruny, inak by sa vám mohlo stať, že vám bude ľúto kúpiť aj chleba. Na vyššie ceny sa treba pripraviť pred dovolenkou - dopredu si zistite, koľko v krajine, kde cestujete, stoja základné ceny potravín. Podľa toho si zoberte so sebou taký obnos peňazí, ktorý si môžete dovoliť, napríklad 500 euro, a povedzte si, akú sumu denne najviac miniete. Ak jeden deň ušetríte, na druhý deň môžete minúť o niečo viac.
Rozdielne predstavy o programe na dovolenke
Vy by ste chceli ísť na čo najviac fakultatívnych výletov, pozrieť si krajinu - keď už som raz tu, nebudem predsa stále len ležať na pláži - ale manželka či priateľka nechce nič iné, len sa opaľovať pri bazéne alebo na lehátku pri mori. Možno by ste na výlet aj išli, ale máte ročné dieťa, ktorému sa obzeranie kultúrnych pamiatok bude zdať asi dosť nudné a dá to patrične najavo, a tak radšej nejdete nikam a celú dovolenku máte pokazenú náladu.
Dobrá rada: Svoje predstavy o dovolenke si ujasnite ešte doma, predtým, ako dovolenku zaplatíte. Je možné, že sa vaše predstavy dajú nejako skombinovať. Ak však máte na trávenie dovolenky úplne rozdielne názory, pouvažujte nad tým, či by nebolo lepšie stráviť ju samostatne.
Nespokojnosť so službami cestovnej kancelárie
Často sa stáva, že keď konečne dorazíte na vysnívanú dovolenkovú destináciu, zistíte, že cestovná kancelária svoje služby opísala v lepšom svetle, ako je skutočnosť. Hotel je síce obsypaný zeleňou, ako bolo vidieť na fotografii, ale pred ním je rušná štvorprúdová cesta. Alebo izba je pekná, ale keď otvoríte okno, zistíte, že zvonku ide strašný zápach z kanalizácie, a tak radšej vôbec nevetráte. A dôvod na hádku (Kto vybral tento hrozný hotel? Ja som ti hovorila, aby sme išli do toho druhého hotela) sa opäť našiel.
Dobrá rada: Nehádžte vinu jeden na druhého, radšej situáciu hneď riešte. So zástupcom cestovnej kancelárie spíšte reklamačný protokol a žiadajte náhradu škody, respektíve zľavu zo zaplatených služieb, alebo výmenu izby či hotela. Po vyriešení situácie už nič nebráni tomu, aby ste si dovolenku mohli naplno užiť.
Žiarlivostné scény a letné flirty
Vonku pripeká, vy ležíte na lehátku, partnerka leží vedľa vás a pozeráte sa na more a kúpajúcich sa, a nevdojak prehodíte - tá blodínka má ale super postavu - a oheň je na streche. "Tak si choď za ňou, keď sa ti tak páči," ozve sa sarkasticky vedľa vás.
Niekedy sa zase stane, že sa na dovolenku vyberie niekoľko dvojíc, a pri spoločných posedeniach a tancovačkách, môže začať niektorý z partnerov žiarliť aj na základe pár jemných dotykov či koketných pohľadov.
Žiarlivú partnerku/partnera pritom nie je jednoduché upokojiť.
Dobrá rada: Pokiaľ nesedíte chlap s chlapom, skúste radšej na takéto poznámky zabudnúť a venujte sa svojej partnerke - zvlášť ak viete, že je žiarlivá. A pamätajte na to, že náznaky flirtov či koketérie nemusia ešte nič znamenať - možno si len vaša partnerka chce dokázať, že je ešte atraktívna, a nič viac za tým nehľadá.
Ak vás problém veľmi trápi, radšej si ho skúste hneď vyjasniť, ako sa celú dovolenku zožierať, čo on/ona hovorí, keď s vaším kamarátom/kamarátkou, tancujú bok po boku. (sr)