Psychológ PhDr. JULIÁN LUČANSKÝ hovorí, že dobrá dovolenka je otázkou dlhodobej prípravy a vyriešenia zásadných otázok - kam ísť na dovolenku, na ako dlho, čo si zobrať, či ísť s deťmi alebo bez nich. Hoci aj vtedy platí, že dovolenku vám môžu pokaziť rôzne vonkajšie faktory: "Prídete napríklad na letisko hodinu pred odletom, a nakoniec kvôli meškaniu lietadla čakáte v medzipriestore osem alebo desať hodín, pretože lietadlu vletel vrabec do motora. A je tu stres, ktorý ste nečakali."
Minulý rok v médiách odznela informácia, že po dovolenkách sa rozvádza až 30 percent manželstiev. Neunesú vraj, že sú zrazu týždeň či dva bezprestania spolu, a začnú sa hádať. Je to podľa vás pravda?
"Povedal by som, že po dovolenke si treba zobrať dovolenku doma aspoň dva dni, a zotaviť sa. Lebo stresujúcim faktorom je už cesta či vysoké horúčavy. Ale aby sa po dovolenke 30 percent manželstiev rozvádzalo, takéto poznatky nemáme. Skôr by som povedal, že partneri, ktorých vzťahy sú narušené už predtým, používajú dovolenku ako priestor na boj, na jeho pokračovanie. Začnú sa hádať, a ten, kto v súboji prehrá, chodí potom po pláži a kope do piesku a má pokazenú dovolenku - a kazí ju aj ostatným. Čiže ja by som odporúčal, aby si partneri vyriešili svoje partnerské vzťahy ešte pred dovolenkou, aby mohla byť naozaj oddychom, a nie miestom boja."
Keď sa doma hádajú a nevedia sa zmieriť, je lepšie, ak radšej spolu na dovolenku nejdú?
"Dovolenka nie je iba otázkou len partnerských vzťahov, ale predovšetkým odpočinku. Tak ako musím odpočívať po dennej práci, musím odpočívať aj počas roka. Dovolenka je nutná, neísť na ňu nie je riešením. Štyri - päť týždňov odpočinku by malo byť súčasťnou celoročného režimu práce."
Štyri až päť týždňov? Mnohým ľuďom taká dlhá dovolenka nehrozí.
"Možno nie, ale potom im hrozí iná vec. Tí, čo neoddychujú, hrajú sa na manažérov, a robia do šiestej večer, aj soboty, nedele, akoby sa táto zemegeľu mala bez nich prepadnúť, pomaly vyhoria. Postupne sa vyčerpajú a nakoniec sa zrútia, môžu dostať infarkt či rôzne psychosomatické ochorenia.
Ak sa partneri nevedia dohodnúť na spoločnej dovolenke, nech idú každý zvlášť - poznám veľa manželstiev, kde to takto roky funguje. Problém býva, že ak sa nevedia dohodnúť na spoločnej dovolenke, často sa nedohodnú ani na takomto riešení, pretože jeden z partnerov nechce ísť sám."
Dovolenka je zmena - zrazu sú všetci pokope, idú do neznámeho prostredia, nevedia aká bude cesta, hotel. Môže sa dovolenka rátať za záťažovú situáciu?
"Akákoľvek nová činnosť je istým spôsobom záťažová, ale je to otázkou prípravy. Dnes máme internet, takže všetky dostupné informácie si môžeme ľahko zistiť a podľa nich sa zariadiť. Teoreticky by nás teda nemalo veľa vecí prekvapiť. Ak však nečakane ostanete trčať na spomínanom letisku, to je stresová situácia. Takže dovolenka môže aj nemusí byť stresom."
SOŇA REBROVÁ