Podpísaním dohody by sa mala stabilizovať situácia po strate väčšiny vládnej koalície v parlamente.
"Študujeme návrh," povedal včera nezávislý poslanec Miroslav Abelovský. O ponuke pre nezávislých hovoril premiér Mikuláš Dzurinda ešte koncom júna, keď podobný návrh odmietlo Slobodné fórum Zuzany Martinákovej.
SDKÚ sa usiluje stratu svojich poslancov nahradiť šiestimi nezávislými. Malo by ísť o Miroslava Abelovského, Ladislava Polku, Ivana Kiňa, Jána Gabriela, Igora Pinkavu a Hermana Arvaya. Okrem komunistu Arvaya sa všetci dostali do parlamentu na kandidátke HZDS.
Poslanec SDKÚ Roman Vavrík o možnej dohode nevedel včera nič povedať. "Viem, že sa hovorí len o tom, čo spomínal premiér ešte v júni."
Poslanec Abelovský by mal získať post podpredsedu parlamentu, ktorý SDKÚ neobsadila po odchode Martinákovej.
Nezávislí by sa mali zaviazať, že nepodporia návrhy zákonov, ktoré zvyšujú štátny rozpočet. Okrem toho by mali obe strany hľadať zhodu pri reformných zákonoch a pri príprave štátnych rozpočtov. SDKÚ by na odplatu podporovala kandidatúru nezávislých poslancov na parlamentné a vládne funkcie.
Nezávislý poslanec Ladislav Polka povedal, že ponuka SDKÚ je akýsi súbor námetov so všeobecnými formuláciami typu hľadať, napomáhať, či rozvíjať. O dohode má pochybnosti. "Pre mňa je to totálne nezaujímavé. Keby som išiel rovno za predsedu vlády, tak za mňa ide do parlamentu náhradník Jano Cuper alebo niekto iný. Čo by tým koalícia získala?" pýta sa.
Polka podotkol, že sa síce spomínalo jedno voľné miesto v diplomacii, ale on "ďakuje pekne". Nemá po ruke ani "otroka", ktorého by poslal do nejakej funkcie na "krátke dva roky".
Ďalší nezávislý poslanec Ján Gabriel síce o existencii formálnej ponuky na dohodu počul, ale osobne nič nevidel. Možnosť uzavretia zmluvy vidí "päťdesiat ku päťdesiat". Zvolenie Abelovského za podpredsedu parlamentu by mohlo podľa neho prejsť len ako súčasť dohody so všetkými nezávislými poslancami a celou koalíciou.
Vládni partneri SDKÚ sú skeptickí, či sa dá zámer premiéra Dzurindu naplniť, a odporúčajú skôr hľadať podporu u tých nezávislých poslancov, ktorí sa dostali do parlamentu na kandidátkach vládnych strán.
Smer je úsilím SDKÚ pobúrený. Šéf Smeru Robert Fico včera vyhlásil, že takáto zmluva nie je možná bez toho, "aby jej súčasťou nebol cenník za hlasy nezávislých". Smer totiž neverí, že by títo poslanci podporovali vládu len z presvedčenia.
Autor: sp