Bratislava 28. júla (TASR) - Významné rakúske ocenenie Herderovu cenu za rok 2004 získal nedávno slovenský historik, vedecký pracovník Historického ústavu Slovenskej Akadémie vied (SAV) a vedecký sekretár SAV Dušan Kováč. Takmer celý svoj tvorivý život sa venuje dejinám Slovenska a strednej Európy.
Viedenská Nadácia Alfreda Toepfera už štyri desaťročia každoročne udeľuje významným osobnostiam umeleckého, kultúrneho a vedeckého života v strednej a východnej Európe ceny nesúce názov po vynikajúcom osvietenskom filozofovi 18. storočia Johannovi Gottfriedovi von Herderovi. Medzi laureátmi Herderovej ceny sú už napríklad vedeckí pracovníci SAV - etnologička Soňa Kovačevičová a historik umenia Ján Bakoš či slovenskí umelci ako hudobný skladateľ Ján Cikker alebo sochár Jozef Jankovič.
Tohtoročná Herderova cena nie je jediným zahraničným ocenením historika Dušana Kováča. V roku 1997 mu udelili Rakúsku štátnu cenu Antona Gindelyho za výskum v oblasti dejín strednej Európy. Jeho vedeckú prácu a spoločenskú angažovanosť ocenil v roku 2001 aj prezident Maďarskej republiky štátnym vyznamenaním Dôstojnícky kríž Maďarskej republiky. Prezident Slovenskej republiky udelil v roku 2003 D. Kováčovi Pribinov kríž II.triedy.
Dušan Kováč sa vo viacerých svojich prácach zameral na medzinárodné mocensko-politické sily, ovplyvňujúce v 19. a 20.storočí vývoj v stredoeurópskom priestore, a teda aj na Slovensku. Vydal okrem iných monografiu o vzťahoch Nemecka cisárskeho, republikánskeho a nacistického k nemeckej menšine na Slovensku, rad publikácií o slovenských dejinách osobitne v období od rakúsko-uhorského vyrovnania po vznik Československej republiky, o slovensko-českých a slovensko-maďarských vzťahoch, o československej zahraničnej politike a iné.
Nedávno vyšiel vo VEDE, vydavateľstve SAV, prvý zväzok väčšieho edičného projektu o dejinách Slovenska v 20.storočí, zahŕňajúci roky 1900 - 1914, editovaný D. Kováčom.
Dušan Kováč pôsobí v odborných historických časopisoch, je hlavným redaktorom Historického časopisu a členom redakčných rád niekoľkých zahraničných periodík. Stal sa aj korešpondujúcim členom britskej Kráľovskej historickej spoločnosti v Londýne a členom Collegium Carolinum v Mníchove.
ch rob