TRNAVA - Po prvý raz bude mať slovenské džudo na olympijskom tatami dvoch zástupcov. V Barcelone 1992 štartovala len Miroslava Janošíková (9. miesto), v Atlante 1996 Marek Matuszek (vypadol v 1. kole) a v Sydney 2000 bol v úlohe samotára dnes už austrálsky olympionik Semír Pepic (2. kolo). Kvalifikačnými turnajmi do Atén sa však spolu so Zoltánom Pálkovácsom (do 100 kg) predral aj 26-ročný Bratislavčan Jozef Krnáč (do 66 kg).
Do Sydney ho nepustila salmonelóza
V trnavskej telocvični, kde včera dolaďoval formu, bol Krnáč stredobodom pozornosti juniorov, ktorí ladili formu na posledný nominačný turnaj európskeho šampionátu v Sofii. Pozorne sledovali jeho rady, ako technicky vyzrieť na protivníka a dosiahnuť vytúžený triumf.
Dodo, ako sa rád necháva oslovovať, mal aj po dvoch hodinách súperenia dobrú náladu. "Prečo nie. Mne sa pred veľkými podujatiami vždy prihodilo nejaké nešťastie, no teraz sa mi vážne zranenia vyhýbajú. Mohol som ísť na svoju prvú olympiádu už do Sydney pred štyrmi rokmi, ale najprv som si vykĺbil päsť a potom dostal salmonelózu," vravel juniorský majster Európy a akademický majster sveta.
Od zdravia sa odvíja aj psychická pohoda, ktorá bude v Grécku podľa Krnáča 50-percentným základom úspechu. "Štyridsať percent tvorí fyzička a desať percent je náhoda. Cítim sa v pohode, ale v Aténach nenastúpim s veľkými očami. Nie som žiadna veľká hviezda," tvrdí džudista Pozemných stavieb Bratislava.
Krnáčov deň D - 15. august
Juniorský tréner reprezentácie Jozef Svátek Palkovácsa i Krnáča zaradil do prvej sedmičky, ba nadhodil aj medailovú možnosť, no Dodo o konkrétnom umiestnení hovorí nerád. "Hlavne nevyletieť v prvom kole. Ak to zvládnem a budem mať pocit, že som odviedol v zápase sto percent, budem spokojný. Robiť chyby si v mojom športe nemôžem dovoliť. Takmer vždy je prvá aj posledná, lebo znamená stop v turnaji."
Deň D čaká Krnáča v nedeľu 15. augusta, teda v druhý súťažný deň celej olympiády. "Niekedy sa jedna kategória pretiahla na dva dni, teraz sa všetko udeje za jeden. Dúfam, že forma mi bude gradovať práve vtedy, no bude to ťažký boj. Nielen preto, že v džude je po atletike prihlásený najväčší počet krajín. V mojej šesťdesiat šestke je dobrý Portugalec, silný Francúz a o ázijských krajinách ani nehovorím. Kórea, Japonsko či Čína vždy vyslali do zápasu silného borca. Rovnako tak Američania, Brazílčania či Kubánci. Dávno sú preč časy, keď som si pred zápasom mohol povedať, že toho či tamtoho určite zdolám," vravel Dodo.
Domov chodí len prať kimoná
Kolotoč sústredení sa pre neho stále nekončí. Po týždni v Paríži, v maďarskom Pácse, talianskom Tarcente a v nemeckom Braunschweigu, kde si vyskúšal formu na kontrolnom turnaji (3. miesto), čaká Krnáča ešte záverečná príprava v českom Jičíne. A po nej už odlet do Atén (10. augusta). "Medzi tým ledva stíham dôjsť domov, oprať kimoná a utekať zase niekam inam."
Do Grécka odcestujú spolu aj so sparringpartnerom Liborom Pulcom, kvôli ktorému sa prezident Slovenského zväzu džuda Marián Hefka vzdal miesta v olympijskej výprave. "Bola to nutnosť, z českého tímu sa nekvalifikoval nikto a nebolo by dobré, ak by sme päť dní priamo na mieste zostali bez tréningu. Libor je kategória niekde medzi mnou a Zolom Pálkovácsom, a tak bude môcť robiť sparringa nám obom."
Otec príde za synom autom
V hale počas súťaže by mal mať Krnáč podporu. "Otec sa rozhodol, že sa spolu s kamarátmi vyberie ma povzbudiť. Idú autom, takže ich čaká poriadne dobrodružná cesta. A keď dosúťažím, pôjdeme sa spolu pozrieť na volejbal. Medzi volejbalistami mám aj ja veľa priateľov. Dúfam, že sa na nejaký zápas do hľadiska dostanem. A chcel by som vidieť aj tých krajanov, ktorí budú súťažiť o medaily."