Ministerstvá strážia aj SBS, polícia im dôveruje

BRATISLAVA - Súkromné bezpečnostné služby často využíva podsvetie, aby legalizovalo svojich ozbrojených mužov, tvrdia predstavitelia ministerstva vnútra. Využíva ich aj štát, aby chránili niektoré z jeho inštitúcií. Je to vraj lacnejšie.

Ministerstvá využívajú služby SBS aj preto, že je to vraj lacnejšie, ako keby ich strážili policajti. FOTO SME - PAVOL MAJER

Riaditeľ úradu na ochranu verejných činiteľov Ján Packa by bol radšej, keby všetky ministerstvá strážili policajti, ale "je to otázka nedostatku ľudí". Vláda rozhodla, že polícia bude strážiť iba vybrané inštitúcie, viaceré ministerstvá majú teda na výber vlastných pracovníkov alebo ľudí z SBS. A spravidla si vyberú SBS.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Či sú SBS naozaj lacnejšie, nevedno. Alena Koišová z ministerstva vnútra povedala, že sa náklady na ne nedajú porovnať s nákladmi na ochranu objektov rezortom vnútra. Nemajú totiž údaje, "koľko za služby súkromných bezpečnostných služieb zaplatili jednotlivé ministerstvá a úrady".

SkryťVypnúť reklamu

Koišová však tvrdí, že SBS, ktoré strážia iné ministerstvá, sú spoľahlivé, lebo samotné ministerstvá "väčšinou požiadajú Úrad súkromných bezpečnostných služieb polície o stanovisko k spoľahlivosti firmy".

Packa na otázku, či sa nemôže stať, že sa na ministerstvo dostane podozrivá SBS, povedal: "Teoreticky sa to môže stať, lebo výberové konanie robí každé ministerstvo samo, ale my sa snažíme, aby sa to nestalo."

Okrem toho nedávno bola prijatá novela zákona, ktorý sprísnil dohľad na činnosťou SBS. Prijali ho preto, lebo v minulosti sa často ukázalo ich prepojenie na podsvetie.

SBS musia podľa novely zákona napríklad pravidelne predkladať o svojich zamestnancoch odpisy z registra trestov. Ak firma zamestnáva nespoľahlivé osoby, polícia jej môže pozastaviť oprávnenie na podnikanie a odňať licenciu.

SkryťVypnúť reklamu

Packa hovorí, že dokázať SBS, že má problémy so zákonom, nie je jednoduché. "Dajú si konateľa doktora, profesora, nikdy netrestaného a ako im to ja dokážem?" Packa povedal, že ani Svoboda nebol nikdy na Slovensku obvinený a trestaný a pritom "vieme, čo robil".

Polícia teda chráni len tie štátne orgány, o ktorých rozhodla vláda. Sú to Úrad vlády, Prezidentský palác, Národná rada, Ústavný súd, Ministerstvo zahraničných vecí, Národný bezpečnostný úrad a rezidencie.

Ministerstvo vnútra strážia ich vlastní policajti, ministerstvo obrany vojaci, ministerstvo dopravy železničná polícia a ministerstvo spravodlivosti príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže.

MONIKA ŽEMLOVÁ

Kto stráži ministerstváMinisterstvo hospodárstva

SkryťVypnúť reklamu

Stráži od septembra 2003 SBS Slovakia Security. Zákazku dostala na základe verejnej súťaže. SBS na ministerstve vymenili po príchode Pavla Ruska. Predtým ho strážila FA PATROL. "Ministerstvo jej dalo písomnú výpoveď bez udania dôvodu v dĺžke troch mesiacov," povedala Dagmar Hlavatá z tlačového oddelenia. Ministerstvo platí mesačne 298 243 korún.

Ministerstvo financií

Rezort chcel ešte za ministerky Brigity Schmögnerovej využiť namiesto SBS colnú správu, ale ukázalo sa, že je to drahšie a komplikovanejšie. Ministerstvo podľa jeho hovorcu Petra Papánka preto v roku 1998 vyhlásilo verejnú súťaž. Vyhrala ju tá istá firma, ktorá stráži ministerstvo hospodárstva - Slovakia Security. Ministerstvo jej mesačne platí 255 930 korún. Papánek povedal, že od SBS vyžadujú profesionálne služby: "V prípade porušenia zákona, zmluvy či smernice zo strany SBS budeme vyvodzovať dôsledky."

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo školstva

Ministerstvo od roku 1999 stráži SBS Prodest. Ministerstvo jej platí 24 hodín denne 90 korún na hodinu, mesačne teda zhruba 65-tisíc korún. "SBS bola prevzatá na základe zmluvy, ktorú uzavrel ešte môj predchodca. Zatiaľ som nemal dôvod zmluvu vypovedať," povedal minister školstva Martin Fronc.

Ministerstvo práce a ministerstvo výstavby

Ministerstvá sídlia v jednej budove, ktorú od januára 2000 stráži SBS Wackenhut Slovakia. Spoločnosť zvíťazila cez verejné obstarávanie, teraz jej podľa hovorcu rezortu Petra Húsku končí zmluva a ministerstvo vypíše nové výberové konanie. Mesačne stojí SBS obidve ministerstvá 300-tisíc korún. SBS robí základné práce na vrátnici, v minulosti asistovala aj pri prevoze peňazí na výplaty zamestnancom. Húska povedal, že keby bola možnosť, aby rezort strážila polícia, "uvítame ju".

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo kultúry

Rezort stráži GYM Security od februára 2001. Ministerstvo jej platí 200-tisíc korún mesačne.

Ministerstvo zdravotníctva

Od mája 2004 ho na základe verejného obstarávania stráži SBS Group 4 Falck Slovensko. S predchádzajúcou SBS ministerstvo vypovedalo zmluvu v marci, "keďže sa v jej činnosti vyskytli nedostatky". Ročne platí ministerstvo 1 milión 478-tisíc korún, mesačne teda približne 123-tisíc korún.

Ministerstvo pôdohospodárstva

Stráži ho Group 4 Falck Slovensko od júla 2003 za 183-tisíc korún mesačne bez DPH.

Ministerstvo vnútra a ministerstvo zahraničných vecí

Stráži ich polícia.

Ministerstvo obrany

Budovu strážia vojaci.

Ministerstvo dopravy

Stráži ho železničná polícia. (mož)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 245
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 677
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 4 505
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 4 396
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 019
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 860
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 670
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 428
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu