nej vyhlášky. Ľudí, ktorí boli protizákonným postupom úradov poškodení, budú stovky.
Druhý príklad: Ministerstvo hospodárstva sa dlhé mesiace zdráhalo sprístupniť verejnosti zmluvy s automobilkami s odvolávaním sa na obchodné tajomstvo. Pritom sa tieto továrne budujú vraj vo verejnom záujme. Ako môže byť obsah verejného záujmu utajený?
Tak ako môže byť vyvlastnenie fyzickej alebo právnickej osoby verejným záujmom, verejným záujmom je aj ochrana súkromného vlastníctva, ktoré patrí medzi základné práva. Vyvlastňovanie vo verejnom záujme teda naráža na iný verejný záujem. Ktorý verejný záujem v konkrétnych sporoch preváži, je otázka pre stavebné úrady, ale aj súdnictvo.
Vo všetkých demokratických krajinách zákony pripúšťajú vyvlastnenie vo verejnom záujme, hoci účely vyvlastnenia nie sú totožné. Napríklad v Českej republike alebo v Maďarsku nie je možné začať vyvlastňovanie pôdy súkromných vlastníkov preto, lebo sa nejaká firma rozhodla na týchto pozemkoch postaviť továreň a vláda o tejto investícii rozhodla, že jej uskutočnenie je vo verejnom záujme.
Hoci sa stavebné úrady a súdy budú musieť vyrovnávať aj s otázkami verejného záujmu vzhľadom na významné investície, stále tu zostanú spory o to, či vyvlastnenie bolo nevyhnutné, došlo k nemu na základe zákona a náhrada je primeraná.
Nasledujúce články nie sú presným návodom, ako si má občan svoje vlastnícke práva brániť, ale majú ho uviesť do problematiky vyvlastňovania s dôrazom na vyvlastňovanie pre významné investície.
Ak platí logika, že náklady súvisiace s vyvlastňovaním by nemali prevýšiť výšku samotnej náhrady, občania poznajúc svoje práva a možnosti môžu náklady konania zvyšovať a tým nepriamo tlačiť na zvýšenie náhrady. Navyše, z prechodu nehnuteľností v rámci vyvlastňovania neplatia daň z prevodu nehnuteľností.
Z Listiny základných práv a slobôd
* Vyvlastnenie alebo nútené obmedzenie vlastníckeho práva je možné len vo verejnom záujme, a to na základe zákona a za náhradu.
Z Ústavy SR
* Vyvlastnenie alebo nútené obmedzenie vlastníckeho práva je možné iba v nevyhnutnej miere a vo verejnom záujme, a to na základe zákona a za primeranú náhradu.
Z Občianskeho zákonníka
* Vo verejnom záujme možno vec vyvlastniť alebo vlastnícke právo obmedziť, ak účel nemožno dosiahnuť inak, a to len na základe zákona, len na tento účel a za náhradu.