Peniaze z fondu Obnovme si svoj dom dostali obyvatelia Vlkolínca najmä na rekonštrukcie striech.
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
l správca Vlkolínca Július Šramo, prihlásilo sa jedenásť majiteľov objektov a prevažná časť z nich uspela. V priemere získali okolo 100-tisíc korún na jeden objekt. V najhoršom stave sú strechy niektorých objektov, časť prostriedkov preto pôjde práve na tento účel. "Požiadavka majiteľov bola približne dvojnásobná, ale považujeme to za prvý krok na záchranu vzácnej lokality. Doteraz štát Vlkolínec obchádzal," konštatoval Šramo.
Vo Vlkolínci sa podarilo v predchádzajúcom období vyriešiť aj problém s dopravou. Do odľahlej osady vozila obyvateľov skriňová Avia, čo nezodpovedalo požiadavkám tejto významnej lokality. Po tom, čo mesto Ružomberok vyčlenilo pre Vlkolínec sumu 1,8 milióna korún, začal sa riešiť aj problém dopravy. Aviu vystriedal mikrobus. V pláne je v nasledujúcich rokoch vybudovanie pozemnej lanovky z Bieleho Potoka na Malinô Brdo, ktorá by dopravovala turistov a obyvateľov Vlkolínca aj do tejto miestnej časti. Náklady na jej výstavbu sa odhadujú na 100 miliónov, mesto by chcelo získať na projekt financie zo štrukturálnych fondov únie.
Návštevnosť Vlkolínca je v letných mesiacoch vysoká. V porovnaní s predchádzajúcimi rokmi sa zlepšila situácia v oblasti ubytovacích kapacít - ubytovanie v tradičných dreveniciach dnes poskytujú štyri subjekty. Napriek letnej sezóne a obmedzenému počtu lôžok však niektorí prenajímatelia nemajú kapacitu naplnenú: "Predpokladáme, že to mohlo spôsobiť tohtoročné nepriaznivé leto," povedal nám jeden z nich.
Už tento víkend by sa to mohlo zmeniť. Vlkolíncu totiž bude vládnuť folklór a remeslá, očakávajú tu zvýšený počet návštevníkov. Niektorí pôvodní obyvatelia si svoje súkromie pred turistami strážia. "Nie vždy máte náladu na to, aby každý váš krok niekto sledoval. Idem nabrať vodu do potôčika, fotia ma. Nesiem trávu, zas ma pre zmenu sleduje nejaká kamera," povedala nám jedna z pôvodných obyvateliek. Niektorí majitelia domov si súkromie vyriešili po svojom. Napríklad dvor, ktorý má informačné centrum spoločné s inou drevenicou, je predelený špagátom na dve časti. V rozdelenej časti tabuľa v slovenčine a angličtine zvedavcov upozorňuje, že ide o súkromný pozemok.
VLKOLÍNEC
Miestna časť Ružomberka sa považuje za najzachovalejšiu rezerváciu ľudovej architektúry na Slovensku. Na rozdiel od skanzenov je to živá obec, kde trvale žije v 15 domoch 35 obyvateľov a 30 domov sa využíva na rekreačné účely. Drevená obec bola v roku 1993 zapísaná do zoznamu svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO. Prvá písomná zmienka o Vlkolínci je z roku 1376. V obci je 45 stavieb pôvodnej ľudovej architektúry, ktoré tvoria pozoruhodnú architektonickú jednotu. V SNP bola časť domov vypálená. (eta)