Bývalý chorvátsky generál Tihomir Blaškič na súde. FOTO - TASR/EPA
HAAG - Medzinárodný súdny dvor v Haagu včera v odvolacom procese s chorvátskym generálom Tihomirom Blaškičom zásadne zmiernil pôvodný rozsudok - zo 45 rokov odňatia slobody znížil trest na deväť rokov väzenia. Pôvodný rozsudok vyniesol Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v roku 2000. Blaškiča odsúdil za zločiny proti ľudskosti a vojnové zločiny, ktoré spáchal v Bosne počas vojny.
Štyridsaťtriročný Blaškič bol veliteľom chorvátskej armády v rokoch 1992 až 1994. Včera bol zbavený väčšiny obvinení vznesených proti nemu pred štyrmi rokmi. Odvolací súd predovšetkým zdôraznil, že Blaškič nenariadil masaker viac než 100 moslimských civilistov v stredobosnianskej obci Ahmiči v apríli 1993. Sudcovia však potvrdili, že používal ľudské štíty v boji a zajatcov pri stavbe vojenských zariadení.
Blaškič sa v roku 1996 sám vzdal. Pretože už strávil vo väzení viac než osem rokov, na slobodu sa mal dostať už o niekoľko mesiacov. Predseda súdu potom rozhodol, že Blaškič bude prepustený už v pondelok.
Po vynesení odvolacieho rozsudku začalo niekoľko ľudí v sále tlieskať. "Som nadmieru spokojná. Nebolo možné, aby bol odsúdený na 45 rokov," povedala agentúre AFP Blaškičova žena Ratka, ktorá prišla do Haagu aj s deťmi. Generálova tvár ostala po vypočutí rozsudku chladná.
Chorvátske úrady výsledok odvolacieho procesu väčšinou uvítali. "Je to historické rozhodnutie, ktoré umožní určiť pravdu o udalostiach v strednej Bosne," konštatuje komuniké ministerstva spravodlivosti. "Tento verdikt dokázal, že ICTY nie je politickou inštitúciou," povedal zase chorvátsky prezident Stjepan Mesič.
Pozostalí zavraždených moslimov zo stredobosnianskej dediny Ahmiči nechceli rozhodnutie komentovať. Niektorí anonymne povedali agentúre AFP, že napriek verdiktu sú naďalej presvedčení, že Blaškič za vojnové udalosti nesie zodpovednosť.
Chorvátsko nastúpilo cestu plnej spolupráce s haagskym tribunálom pre zločiny spáchané počas balkánskych vojen v rámci svojich silných ašpirácií na vstup do Európskej únie. (čtk, reuters)