Koncom júna Mike Tyson a Danny Williams (vľavo) oznámili, že ich vzájomný zápas sa odohrá večer 30. júla vo Freedom Hall v Louisville v štáte Kentucky. Podľa boxerských odborníkov Danny Williams mal byť iba fackovacím panákom na pár kôl. Ak by tento boxer dodržal slovo a zostal "dohodnutou" obeťou, na Tysona by v ďalšom súboji o možnosť vyzvať Klička alebo Brewstera na duel o opasok šampióna čakal Kazach Vasilij Žirov. FOTO - REUTERS, čtk/ap a tasr/ap
Počas takmer dvoch desaťročí, čo sa pohybuje medzi povrazmi, si Mike Tyson vyslúžil rôzne nálepky. Od Železného Mika cez beštiu, kanibala, zúrivého býka, násilníka, grobiana až po Frankensteinovo monštrum. Akoby sa tým predvídal jeho potupný pád.
Ani od jeho včerajšieho nočného súboja s 31-ročným Dannym Williamsom, boxerom druhého rangu, sa už neočakával mimoriadny športový zážitok. Kedysi najlepšie zarábajúci športovec planéty, ktorý nosil na ruke hodinky zdobené diamantmi v hodnote milión dolárov, nastúpil totiž do ringu vo Freedom Hall v Louisville preto, aby za asistencie veriteľov začal ukrajovať z obrovských dlžôb.
Dvakrát rozvedený bývalý majster v ťažkej váhe sa už dlho utápa v problémoch. Dva súdne procesy za násilie a tri roky väzenia za znásilnenie Miss Ameriky v roku 1992 ho pripravili nielen o všetky tri opasky šampióna, ale postupne ho dostali až na samé dno ringu.
Teraz sa po 17-mesačnej prestávke vracia. Nie však z vlastnej vôle. Nasledujúcich sedem súbojov v priebehu troch rokov bude prebiehať pod prísnym dohľadom veriteľov sediacich v prvých radoch pod ringom. Päsťami, ktoré už zďaleka nemajú takú silu, rýchlosť ani presnosť ako pred dvanástimi či pätnástimi rokmi, sa má Tyson vykúpiť pred prepadnutím svojho nehnuteľného majetku a pobytom vo väzení. Tysonov návrat, to je začiatok tvrdého splácania dlhov. Z každého honoráru pôjde 50 percent veriteľom. Boxer si môže nechať zvyšok, vždy najmenej dva milióny dolárov.
Boháč medzi športovcami
Časy súbojov storočia s mnohomiliónovými honorármi (v dueli s Lewisom v roku 2002 dostal Tyson 17,5 milióna), sú nenávratne preč. Pritom ešte v roku 1996 mal viacnásobný šampión v profiringu takmer so 140 miliónmi dolárov najväčší ročný príjem v histórii svetového športu. A v roku 1988 dosiahol za najkratší čas najväčší zárobok, keď po 91 sekundách od úvodného gongu poslal na zem dovtedy neporazeného Michaela Spinksa. Za tento triumf dostal 20 miliónov dolárov.
Miliónové expresné nákupy
Tyson však vedel svoje peniaze bezhranične rozhadzovať. "Peniaze sú ako piesok. Vezmem ich do ruky a v okamihu mi pretečú medzi prstami," priznal sa. Mal niekoľko luxusných áut značky Bentley, niekoľko superluxusných víl, nakupoval šperky pre množstvo mileniek, drahé oblečenie, kožuchy (v hodnote 82-tisíc dolárov), nákladné darčeky pre množstvo svojich asistentov. Raz sa dokonca rozhodol, že si kúpi dva bengálske tigre za 150-tisíc dolárov. V januári 2000, dva týždne pred duelom s Francisom v Manchestri, zas minul v najdrahších obchodných centrách Londýna v priebehu dvoch hodín v prepočte takmer 70 miliónov korún. Ako sa to dá? Napríklad kúpou športiaka za 36 miliónov v predajni McLarenu.
V Las Vegas sa dodnes hovorí o tom, ako Tyson požiadal šéfa predajne Versace v nákupnom centre Caesars-Palace, aby mohol nerušene nakupovať. Za štvrť hodiny tam nechal 250-tisíc dolárov.
Americkí reportéri sa raz pokúsili pozrieť na Tysonove účty. Len za mobilné telefóny nazbierali faktúry vo výške 230-tisíc dolárov, 410-tisíc stála oslava Tysonových narodenín, 10-tisíc starostlivosť o tigre.
Bankrot boxerskej modly
Pred rokom obleteli svet záznamy z bezpečnostných kamier, ktoré ukázali, ako sa Tyson pred hotelom v Brooklyne agresívne vrhol na dvoch mužov. V tom čase bol psychicky na dne. Bývalý šampión v ťažkej hmotnosti musel totiž vyhlásiť bankrot a požiadať súd o ochranu pred veriteľmi. Jeho dlhy dosiahli 400 miliónov dolárov.
O niekoľko dní na to Tysonova advokátka Debra Grassgreenová oznámila: "Až teraz Mike Tyson ako profesionálny športovec pochopil, že jeho záväzky sú oveľa vyššie ako zárobky. Najprv na to nedokázal reagovať racionálne, upadol do šoku. Teraz však prevzal iniciatívu a všetky záležitosti okolo svojich dlhov dá do poriadku."
Ženy, deti, väzenie a knihy
Na peniaze od Tysona čakajú okrem mnohých veriteľov aj jeho dve exmanželky, ktorým dlhuje milióny na odškodnom a výživnom na tri deti.
S prvou manželkou, herečkou Robin Givensovou, vystupujúcou koncom 80. rokov v televíznych šou, sa Tyson zosobášil po krátkom romániku. Čoskoro po svadbe ju však začal mlátiť a Robin jeho žiarlivé scény nevydržala. Ich manželstvo s jednou dcérou v roku 1989 bez prieťahov rozviedli.
Boxer ťažkej váhy Larry Holmes raz o Tysonovi povedal: "Mike nie je človek, ale zviera. Skôr či neskôr ho niekto zabije, alebo skončí v base." Nemýlil sa.
Za znásilnenie Miss Ameriky Desirée Washingtonovej v roku 1992 dostal Tyson šesť rokov nepodmienečne, z čoho si odsedel tri roky. Nepomohla mu ani jeho obrana: "K pohlavnému styku prišlo, ale ona to chcela!"
Väzenie Tysona nezlomilo, naopak, po prepustení z Youth Centre Plainfeld v štáte Indiana vyhlasoval: "Vydržal by som tam aj sto rokov." Možno preto, že tam začal čítať Hemingwaya, Londona, Tolstého, Dickensa. A pritom filozofoval: "Tolstoj ma takmer rozložil. Tá jeho teória o neprotivení sa zlu násilím. To som nemohol prijať. Predsa sa nenechám tĺcť po hlave. Zato Hemingway, ten sa mi páčil. Každé jeho slovo je ako úder päsťou, musel to byť naozaj správny chlap."
Ešte počas výkonu trestu sa Tyson zozonámil s detskou lekárkou Monikou Turnerovou, s ktorou sa potom v apríli 1997 zosobášil. Spočiatku sa zdalo, že nové manželstvo jeho život zmení, ale nevyšlo ani to. Najmä po tom, ako v tom istom roku odhryzol v pamätnom súboji Holyfieldovi ucho, začal boxer opäť vystrájať. V jeho živote sa objavovali stále nové ženy, medzi nimi údajne aj topmodelka Naomi Campbellová. Monika Turnerová to nevydržala a na súde v Rockville v štáte Maryland podala návrh na rozvod. Proces vyhrala a prisúdili jej aj ich spoločné deti - dnes 7-ročnú dcéru Rayanu a 6-ročného syna Damira. Tyson jej ešte stále dlhuje odstupné vo výške 6,5 milióna dolárov.
Návrat kajúcnika
Pred dvoma rokmi Eddie Futch, tréner viacerých svetových šampiónov, na Tysonovu adresu vyhlásil: "Tyson je boxer, ktorý už nemá pred sebou dlhú životnosť. Do každého pohybu, každého úderu vkladá obrovské množstvo energie, zbytočne ňou mrhá, nedokáže si odpočinúť. Neznesie preto porovnávacie kritériá s najlepšími boxermi histórie. Joe Louis mal smrtiace krátke kombinácie, ktoré by Tysona vytriasli z topánok. Sonny Liston by ho v ringu sfúkol jediným úderom a Muhammada Aliho by Tyson netrafil ani granátom!"
Možno aj preto sa exšampión na včerajší nočný súboj vo Freedom Hall v Louisville tvrdo pripravoval. V tréningoch so sparringpartnermi dbal na to, aby si udržal 115 kíl, čo je však zhruba o desať viac ako pred duelom s Lewisom pred dvoma rokmi.
Mikeov tréner Freddie Roach vyhlásil, že Tyson sa zmenil, že ho opustila typická agresivita. Dostal sa aj z depresií, ktoré ho premohli po tom, čo mu súd pred rokom vyčíslil dlžoby. Pre New York Times Tyson nedávno povedal: ,,Kým som mal peniaze a bohatstvo, bol som ako zviera. Vyžaroval som chronický rešpekt, pálil som ako najničivejší jed. Nikdy som nebol jemný a príjemný človek."
O Tysonových zmenách má svedčiť aj podstatne zúžený tím ľudí, ktorí ho vyprevádzajú na pódium medzi povrazy. Na rozdiel od tradičnej 20-člennej suity s ním majú chodiť iba dvaja muži.
"Tak to už bude stále. Mike mi sľúbil, že imidž kajúcnika a skromného muža nezmení, ani keby začal vyhrávať a priblížil sa k svojej niekdajšej sláve," hovorí kouč Roach.
Ukrivdený majster
Bývalý majster ťažkej váhy sa dnes sa cíti ukrivdený a opustený. Hovorí, že kým mal peniaze, krútili sa okolo neho aj priatelia. "Keď zmĺkne hudba, ľudia prestanú tancovať," povedal boxer, ktorý, ako napísal nedávno nemecký časopis Welt am Sonntag, "žije dnes s dvojročným synom Miguelom a jeho mamou v malom nenápadnom dome vo Phoenixe a každý utorok a piatok vynáša smeti."
Tysonove míľniky
* Mike Tyson sa narodil 30. júna 1966 v Brooklyne v New Yorku. Vyrastal bez otca, s matkou-alkoholičkou, a tak sa od detstva živil drobnými krádežami. Už v trinástich rokoch mal 38 záznamov na polícii.
* Premiéru v profiringu mal 6. marca 1985, keď zdolal knokautom v 1. kole Hectora Mercedesa. Odvtedy sa začali rátať jeho bleskové víťazstvá železnou päsťou.
* 22. novembra 1986 sa stal najmladším profesionálnym šampiónom v ťažkej hmotnosti - mal iba 20 rokov a 144 dní, keď poslal knokautom v 2. kole na zem Trevora Berbicka.
* 28. júna 1997 odhryzol v boji o titul Evanderovi Holyfieldovi v Las Vegas kúsok ucha, za čo bol diskvalifikovaný.
* 8. júna 2002 prehral ako vyzývateľ s Angličanom Lennoxom Lewisom.
* Do včerajšieho zápasu vyhral z 54 súbojov rovných 50. V 45 prípadoch poslal súperov predčasne knokautom na podlahu ringu.
Autor: Ľudo Pomichal