BRATISLAVA 2. augusta (SITA) - Základné a stredné školy by mali byť otvorenejšie pre poobedné mimoškolské aktivity. Je to cieľom projektu ministerstva školstva Otvorená škola, ktorý by mal umožniť školám, aby si "našli vlastnú tvár a otvorili svoje priestory". Na dnešnej tlačovej besede to uviedol štátny tajomník ministerstva František Tóth, podľa ktorého by mali školy posilniť svoju výchovnú činnosť. Tóth argumentuje, že za ostatné roky sa zmenila spoločnosť i rodina a rodičia už nemajú toľko času, aby sa venovali svojim deťom. Preto by čiastočne túto úlohu mali prevziať školy. Cieľom projektu však je, aby nebola otvorená len žiakom, ale aj ostatným občanom. "Mala by sa stať intelektuálnou posilňovňou v každej obci," konštatoval Tóth.
Projekt Otvorenej školy prináša aj ekonomický prospech. Podľa súčasného normatívneho financovania totiž dostávajú všetky školy bez rozdielu od toho, či organizujú popoludňajšie aktivity, určitú sumu peňazí. Od nového školského roka sa však zavedú vzdelávacie poukazy, ktorých hodnota bude 75 korún mesačne. Každý žiak, ktorých je v súčasnosti asi 940 tisíc, bude mať jeden poukaz na jednu činnosť. Poukazy budú môcť pritom použiť na základné, stredné školy, školské zariadenia okrem základných umeleckých škôl. Znamená to, že z peňazí na poukazoch by si mohla škola privyrobiť a ušetriť si určité financie. Tóth pripustil, že aj rodičia budú musieť doplácať.
Štátny tajomník chce pri schvaľovaní štátneho rozpočtu presadiť, aby sa hodnota vzdelávacích poukazov zvýšila. Mala by byť 1000 korún na školský rok. Súčasných 750 korún totiž stačí len na skupinové aktivity. Na individuálne, ako je hra na nejaký hudobný nástroj, môžu byť nepostačujúce, povedal Tóth.
Projekt však nie je o úspore. Naopak, Tóth predpokladá, že po rozdaní vzdelávacích preukazov všetkým žiakom sa ich záujem o mimoškolské aktivity zvýši. V súčasnosti chodí na rôzne krúžky 40 percent žiakov. "Od nového školského roka môže tento počet narásť raz toľko," vyhlásil štátny tajomník.
Projekt ministerstva si už mohli niektoré školy vyskúšať. Príkladom, ako "otvorená škola" funguje, sú Gbely. Riaditeľka tejto základnej školy Soňa Dolníková novinárov informovala, že zatiaľ mali pripravených 13 krúžkov. Z nich si dokázali zarobiť peniaze, ktoré použili na nákup CD-prehrávačov pre výučbu anglického jazyka, alternatívnych učebníc. Z financií tiež nanovo vymaľovali učebne a zostalo im aj na ďalšie rozvojové školské projekty.
SITA vydá k správe zvukovú správu.