Ako žijú a ako sa cítia slovenské deti

Ústav verejného zdravotníctva pravidelne v niekoľkoročných intervaloch sleduje a porovnáva činnosť detí v škole a vo voľnom čase. V prieskume sa snaží zistiť, koľko času trávia deti pred televízorom, kedy chodia spať, koľké z nich neraňajkujú či nevečera

Podľa prieskumu Ústavu verejného zdravotníctva deti trávia neúmerne veľa času pred televízorom, a len asi 15 percent z nich pravidelne športuje. Vzrastá počet detí, ktoré bolí hlava a sú zneurotizované. FOTO - ARCHÍV SME

Ústav verejného zdravotníctva pravidelne v niekoľkoročných intervaloch sleduje a porovnáva činnosť detí v škole a vo voľnom čase. V prieskume sa snaží zistiť, koľko času trávia deti pred televízorom, kedy chodia spať, koľké z nich neraňajkujú či nevečerajú, koľko mladých fajčí cigarety, ale aj to, ako sa cítia a z čoho majú najväčšie obavy. Posledný prieskum z roku 2001 priniesol tieto výsledky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V domácnosti pomáhajú 30 minút až hodinu

Cez týždeň pomáhajú žiaci aj študenti svojim rodičom väčšinou 30 minút denne. Od 30 minút do hodiny denne doma pomáha 16 až 32 percent študentov. Cez víkend deti pomáhajú viac - dlhšie ako 1,5 hodiny, a to aj žiaci základných škôl. Viac v domácnosti pomáhajú deti z vidieka ako z mesta. Asi desatina žiakov doma nepomáha.

S počítačom pracujú najmä mestské deti

Počet študentov stredných škôl, ktorí majú doma počítače, je vzhľadom na požiadavky doby veľmi nízky (asi 50 percent gymnazistov a študentov SOŠ a 70 percent študentov SOU vôbec nevenuje čas práci s počítačom).

Čo sa týka žiakov základných škôl, horšie sú na tom tí z vidieka: kým v meste pracuje s počítačom 33 percent detí, na vidieku je ich iba 21 percent. Najčastejšie udávajú žiaci denne do 30 minút práce s počítačom, viac ako hodinu denne je pri počítači 7 percent detí.

SkryťVypnúť reklamu

Televízor sledujú neúmerne dlho

Čas, ktorý deti a mladí ľudia strávia pred televízorom, je podľa Úradu verejného zdravotníctva neúmerne dlhý. Až 20 - 30 percent študentov sleduje televíziu alebo video vo voľnom čase minimálne hodinu až dve denne. Vysoké je aj percento takých, ktorí sledujú TV alebo video viac ako dve hodiny denne.

Podobne je to aj u žiakov ZŠ - až polovica z nich počas pracovného i voľného dňa sleduje TV viac ako 1,5 hodiny denne. Len veľmi malé percento žiakov nesleduje televíziu vôbec - asi dve percentá.

Voľný čas

Takmer dve tretiny žiakov ZŠ nevenujú cez týždeň ani minútu organizovanej športovej činnosti. Viac ako dve hodiny denne športuje asi 15 percent detí. Viac ako dve tretiny detí nechodí ani na žiadnu organizovanú záujmovú činnosť. Asi 60 percent detí trávi vonku denne zhruba dve hodiny času, cez víkend o niečo viac.

SkryťVypnúť reklamu

Stredoškoláci sa zabávajú aj vnútri - asi 20-30 percent z nich sa venuje hrám a zábave v miestnosti - pol hodiny až hodinu denne.

Spia kratšie ako pred pár rokmi

Takmer polovica stredoškolákov (40 - 50 percent) sa počas týždňa ukladá spať medzi deviatou a desiatou večer, čo je optimálny čas. Neskôr chodí spať 30- 60 percent z nich. Priemerne prespia sedem až osem hodín, v minulosti to bolo 8 až 8,5 hodiny.

Žiaci základných škôl chodia spať do ôsmej večer a dĺžka spánku je u 98 percent žiakov vyhovujúca.

Vonku trávia veľmi málo času

Nevyhnutnou časťou oddychu a relaxácie detí má byť pobyt vonku. Deti však trávia vonku len veľmi málo času - zistené hodnoty najmä pri nižších ročníkoch ZŠ nedosahujú ani dve hodiny denne, pričom odporúčané sú tri-štyri. Počas voľných dní trávi okolo 80 percent detí vonku vyše dvoch hodín. Tieto výsledky sú považované za abnormálne nízke a nezodpovedajú fyziologickým potrebám detí.

SkryťVypnúť reklamu

Čoraz viac študentov neraňajkuje a nevečeria

V súčasnosti neraňajkuje celkovo okolo 20 - 25 percent študentov, najmä dievčatá. Pravidelne raňajkuje len 50-60 percent chlapcov a 30 - 40 percent dievčat. Pravidelne večeria len asi polovica gymnazistov.

Zhruba päť percent žiakov ZŠ nevečeria.

Počet fajčiacich stredoškolákov sa rapídne zvýšil

Pravidelne fajčí zhruba 10 percent gymnazistov a 22 percent žiakov ostatných žiakov stredných škôl, najmä z učilíšť. Občas fajčí asi tretina stredoškolákov. Vzrastá počet dievčat, ktoré pravidelne fajčia - je to až tretina študentiek SOŠ a SOU.

Gymnazisti pijú menej ako kedysi, učňovkári viac

Pravidelnú pijú alkohol len tri percentá gymnazistov. Horšie to však je na ostatných stredných školách, kde sa počet pravidelných konzumentov pohybuje okolo 18 percent, čo je oproti minulosti mierny nárast. Občas konzumuje alkohol 40-80 percent stredoškolákov.

SkryťVypnúť reklamu

Vzrastá počet detí, ktoré bolí hlava, sú unavené a zneurotizované

Častú nervozitu pociťuje 15 až 30 percent študentov stredných škôl, najmä dievčat, čo je viac ako kedysi. Asi 15 percent dievčat trápia aj bolesti hlavy. Zhruba pätina študentov sa cíti cez deň veľmi často unavených. Najvyššie percento tvoria študenti SOŠ a gymnázií, a dievčatá dvojnásobne viac ako chlapci.

Oproti minulosti klesol počet stredoškolákov, ktorí sa cítia zdravotne veľmi dobre (len 65 percent študentov). (sr)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 835
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 070
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 046
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 482
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 3 776
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 759
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 517
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 284
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu