Veľkými dlžníkmi sú aj Rusi, Ukrajinci a Bielorusi. Peniaze za ich záchranu pravdepodobne ATE nikdy neuvidí, uviedol hovorca záchranárov Pavol Svetoň. Dodal, že od 1. mája po vstupe Slovenska do únie musia mať turisti a horolezci so sebou všetky potrebné doklady od svojej poisťovne. Ak ich nemajú, tak ATE posiela faktúru pacientovi a ten ju môže predložiť svojej poisťovni na preplatenie. Ak faktúru poisťovňa nepreplatí, musí ju zaplatiť on.
"Ak niekto volá o pomoc a ide o záchranu života, nemôžeme sa pýtať, či má, alebo nemá poistku. Letecká záchranná zdravotná služba je však neštátne zdravotnícke zariadenie a potrebuje financie na svoju činnosť," poznamenal Svetoň. Podľa jeho názoru turistom v horách veľmi pomôže tzv. karta darcu LZZS, ktorá jej držiteľa oprávňuje na nadštandardný zásah. Vlastní ju už vyše 600 ľudí.
Popradská ATE vzlietla uplynulý mesiac vyše 30-krát. Jej pomoc potrebovali v 21 prípadoch turisti. Dvom z nich už leteckí záchranári nemohli pomôcť. K nim patril 5. júla aj 66-ročný Poliak, ktorý sa pošmykol na turistickom chodníku v Západných Tatrách pri túre na Volovec.
(tasr)