Záplavy skomplikovali aj dopravu v Bangladéši. FOTO- REUTERS
Nie sú to už monzúnové dažde a stúpajúca hladina riek, ktorých sa najviac obávajú v Indii a Bangladéši. Záplavová vlna už postupne klesá a lekárske záchranné tímy sa teraz snažia pomôcť tisícom ľudí, čo sa v zúfalej situácii napili znečistenej vody a zjedli plesnivé potraviny. V Indii armáda v štáte Assám pomohla vzniknúť obrovským táborom pre obete vody.
Najhoršie záplavy v južnej Ázii za posledných 15 rokov si vyžiadali okolo 1350 životov. V Bangladéši sa snaží zastaviť šírenie nákaz takmer päťtisíc zdravotníckych tímov, mnohé operujú na lodiach. Voda sa v priebehu tohto mesiaca rozliala po takmer dvoch tretinách tejto chudobnej krajiny.
Teraz je najdôležitejšie zásobiť ľudí suchým alebo uvareným jedlom a pitnou vodou. Rovnako dôležité sú tablety na čistenie vody, aby sa nezačali masovo šíriť nákazlivé choroby. "Zatiaľ boli úrady schopné rozdať len 2,5 milióna tabliet, ale treba ich 90 miliónov. Mimovládne organizácie sľúbili, že v krátkom čase dajú ľuďom tri milióny tabliet," povedal predstaviteľ bangladéšskeho ministerstva zdravotníctva.
V nemocnici v Dháke len za jeden deň prijali 650 pacientov - dehydrovaných, s hnačkami, horúčkami, žltačkou a podvyživených. Za posledných šesť rokov je to najvyššie číslo. Povodne spravili z viac než 10 miliónov ľudí v Bangladéši bezdomovcov a zasiahli ďalších 20 miliónov. V indickom štáte Assám zničilo obydlia siedmim miliónom obyvateľov.
Obrovské záplavy sa pravidelne opakujú na riekach, ktoré tečú z Nepálu a Číny cez Indiu a Bangladéš, kde ústia do Bengálskeho zálivu. Skrotiť by sa tieto rieky mohlo podariť, len ak by krajiny v tomto regióne postupovali spoločne. Indický a bangladéšsky premiér sa na tom dohodli počas ekonomického summitu v čínskom Šanghaji, ako to chcú dosiahnuť, neprezradili.
"Situácia sa zhorší, keď sa ľudia vrátia do svojich domovov a budú jesť čokoľvek nájdu a piť znečistenú vodu," predpovedajú znalci.
Prvé odhady z Bangladéša hovoria, že celková škoda na poľnohospodárstve, priemysle a infraštruktúre bude stáť viac než šesť miliárd dolárov.
(mch, reuters)