Minulé leto prežili obyvatelia zemplínskej obce Malčice veternú smršť, tento rok prišli na rad záplavy. Starostka obce hovorí, že nešťastie ľudí zomklo. FOTO PRE SME - JULO KMEC |
KOŠICE - Vodné diela Ružín a Domaša, ktoré napájajú rieky Hornád a Ondava, nesplnili svoju úlohu pri ochrane území pred záplavami, pretože neboli pripravené na zachytenie veľkých vôd. Na včerajšom zasadnutí Krajskej povodňovej komisie to povedal prednosta Krajského úradu v Košiciach Ján Dolný.
"Tým, že boli plné, nezachytili povodňové vlny. Z Ružína sa vypúšťalo toľko vody, koľko pritekalo, čo považujem za veľmi zlé," povedal Dolný.
Z vodnej nádrže Ružín za normálnych podmienok vypúšťajú 6 metrov kubických vody za sekundu. V čase najväčších zrážok sa z Ružína dostávalo do koryta Hornádu až 205 metrov kubických vody.
Dolný upozornil, že vodné diela by mali plniť predovšetkým vodohospodárske funkcie - najmä zachytávať nadmerné zrážky. "Uvedomujem si, že maximálna hladina je výhodná pre energetikov. Ale opatrnosti nie je nikdy dosť. Bude to treba prehodnotiť. Keby sa z Ružína v prvých dňoch vypúšťalo viac vody, zlepšila by sa situácia na sútoku Hornádu a Torysy," myslí si.
Riaditeľ Slovenského vodohospodárskeho podniku, odštepného závodu v Košiciach, Vladimír Kundrát nesúhlasí. Vodu z nádrží podľa neho vypúšťajú v súlade so schváleným manipulačným poriadkom: "Existujú pravidlá hry potvrdené vodohospodárskym orgánom. Paušálne tvrdiť, že sme niečo podcenili, to nemôžem prijať."
Z uznesenia Krajskej povodňovej komisie v Košiciach vyplýva, že zainteresovaní po skončení povodňových aktivít prehodnotia manipulačné poriadky na vodných dielach.
Po uragáne aj potope sa zomkli
Minulé leto prežili obyvatelia zemplínskej obce Malčice veternú smršť. "Bolo to 19. augusta. O tretej popoludní sa z ničoho nič zdvihol neuveriteľný vietor. Pripomínal uragán. Strhol strechy z kostolov, domov i z telocvične, kde teraz našli ľudia azyl pred veľkou vodou. Vtedy rovnako ako teraz nešťastie ľudí neuveriteľne spojilo, zomklo. Sme tu väčšinou hlboko veriaci ľudia. Každú Božiu ranu dokážeme prijať a vyrovnať sa s ňou. Po povodni nás už nič nezaskočí. Ani zemetrasenie," hovorí starostka Marta Tomková.
V telocvični Základnej školy v Malčiciach včera na obed rozvoniavala fazuľková polievka a segedínsky guláš. Ľudia z Hradištskej Moľvy, ktorí museli v sobotu neskoro večer a v nedeľu ráno nedobrovoľne opustiť svoje domovy, trpezlivo vyčkávali, kým sa živel umúdri a oni sa budú môcť vrátiť do svojich príbytkov a k opusteným zvieratám.
"Viacerí starkí sa obávali rabovania. Preto najskôr odmietli evakuáciu. Upokojili sa, až keď prišli policajti a sľúbili, že budú strážiť ich domy. V nedeľu ráno sme pomocou vrtuľníka odviezli do bezpečia posledných obyvateľov. Policajti sa na strážení menia po dvanástich hodinách. Dnes ráno, keď sa striedali služby, transportér odviezol aj piatich chlapov, aby nakŕmili zvieratá. Bola som sa pozrieť aj ja. Psíčkovia ani neštekajú. Smútia za svojimi pánmi. Ale ráno sa už dočkajú," hovorí energická žena, ktorá s obdivuhodnou ľahkosťou prekonávala najkritickejšie momenty.
Marta Tomková, čochvíľa čerstvá päťdesiatnička, je starostkou druhé volebné obdobie. "Sama sa čudujem, ako som to mohla zvládnuť. Sama by som nedokázala nič. Nešťastie však spojilo všetkých obyvateľov, poslancov, podnikateľov."
Len čo v sobotu podvečer evakuovali prvých ľudí do telocvične, za dve hodiny mali vďaka Františkovi Uhaľovi guláš. "Je predsedom agropotravinového družstva, uvarili ho v družstevnej kuchyni. Podnikateľ Jozef Semeš v kuse dováža chlieb i ďalšie potraviny, všetko, čo treba. Prišli ľudia z ADRY, doviezli poľnú kuchyňu, ostošesť vyvárajú, podávajú raňajky, obedy, večere. Ešte som sa s takými ľuďmi nestretla."
Odísť museli obyvatelia všetkých 30 domov v Hradištskej Moľve. V telocvični ich je sto. Ďalších dvadsať je u príbuzných. Sedemdesiat z nich by sa už dnes ráno malo vrátiť po strastiplných troch dňoch domov.
Starostka si od kritickej soboty, keď na ľavom brehu Ondavy praskla hrádza a voda začala vytekať z koryta, láme hlavu, ako sa to mohlo stať.
"Voda do Ondavy tečie z nádrže Domaša. Vodohospodári by mali vedieť, čo to môže urobiť s hrádzou, keď do koryta pustia také množstvo. Načo sú potom vodné nádrže? Ja na ich mieste by som nedokázala pokojne spávať."
Kaník prišiel včera, Dzurinda sa chystá v piatok
SPIŠSKÁ NOVÁ VES - Minister práce Ľudovít Kaník vyzval starostov obcí postihnutých povodňami, aby pri likvidácii následkov povodní využili pomoc nezamestnaných občanov.
Len v obvode Spišskej Novej Vsi je k dispozícii viac ako 5-tisíc uchádzačov o zamestnanie. "Kedykoľvek sa dajú povolať na posilnenie tých skupín občanov, ktorí už sú zapojení do aktivačných prác," povedal včera Kaník, ktorý sa prišiel pozrieť, ako po niekoľkých dňoch vyzerá situácia v postihnutých oblastiach.
Požiadať o pomoc je možné aj nezamestnaných zo susedných obcí. Do aktivačných prác je v spišskonovoveskom regióne zapojených 1704 ľudí. Tento počet je podľa Kaníka možné operatívne zvýšiť zo dňa na deň. Riaditelia úradov práce sú pripravení zabezpečiť všetko potrebné.
Na východ sa už rozhodol ísť pozrieť aj premiér Mikuláš Dzurinda. Prešovský a Košický kraj by mal navštíviť v piatok.
"Premiér aj počas dovolenky dostával informácie od štátneho tajomníka Pada, komunikoval s predstaviteľmi Prešovského kraja, povodňovej komisie," povedal premiérov hovorca Martin Maruška. Na otázku, či premiér nejde na východ neskoro, keď miestni majú to najhoršie za sebou, odpovedal: "Nejde o to, či majú ľudia najhoršie za sebou, ale o to, aby mal premiér potrebné informácie a kompetentné rezorty podnikali kroky, ktoré majú." To sa podľa Marušku aj deje. S Dzurindom by mal ísť na východ v piatok aj štátny tajomník ministerstva vnútra a jeho stranícky kolega Martin Pado.
V sobotu bol na východe minister vnútra Vladimír Palko z KDH, bez štátneho tajomníka. Podľa Marušku zatiaľ netreba, aby mimoriadne zasadla vláda.
( tasr, mož)