Barroso už má celú Európsku komisiu

Nová komisia má rekordne veľa žien a bývalých ministrov a premiérov. Barroso už musí rozdeliť iba niekoľko postov

Nový šéf Európskej komisie José Manuel Barroso. FOTO - REUTERS

Nový šéf Európskej komisie José Manuel Barroso splnil, čo si predsavzal. Včera ráno už mal kompletný zoznam všetkých členov európskej vlády a spokojne môže povedať, že v nej bude osem žien.

Do utorka to nebolo jasné: v Holandsku, ktoré ako posledné oznámilo svoj návrh na zástupcu v komisii, sa zvádzal mužsko - ženský boj. Zvíťazila bývalá ministerka dopravy Neelie Kroesová. Podľa internetového servera Euobserver sa Holandsko ocitlo pod ťažkým tlakom Barrosa a jeho želania mať v komisii tretinu žien.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Barrosov hovorca odmieta tvrdenia, že by predseda komisie do výberu kandidátov zasahoval. Oficiálne to odmietajú aj členské krajiny. Faktom však je, že z krajín, kde sa rozhodovalo medzi mužom a ženou (Holandsko a Dánsko), odídu do Bruselu dámy.

Ženy

V novej Európskej komisii bude historicky najvyšší počet žien. Žiadna z nich však veľmi pravdepodobne neobsadí ,,horúci" post v ekonomickej oblasti. Žena však zrejme bude viesť rezort poľnohospodártsva, do ktorého nateká 40 percent rozpočtu únie.

Do komisie poslali svoje ženské zástupkyne nové (Lotyšsko, Litva, Poľsko) a stredne veľké či menšie krajiny (Rakúsko, Luxembursko, Švédsko, Dánsko, Holandsko). V niektorých z nich je pomerne výrazné zastúpenie žien v politike tradíciou, v iných ide skôr o pokusné balóniky. Ani jedna žena nebude zastupovať štát z európskej veľkej štvorky (Nemecko, Francúzsko, Británia, Taliansko).

SkryťVypnúť reklamu

Ministri a premiéri

Nová komisia bude aj komisiou bývalých premiérov či ministrov. Komentátori narátali, že podobne ako ženy, budú mať tretinové zastúpenie. V komisii ešte nikdy nebolo toľko ,,ťažkých kalibrov", hovoria s uspokojením ľudia blízki exekutíve. Podľa nich to komisiu posilní, pretože mnohí noví komisári budú mať priamy kontakt na vlády vo svojich krajinách.

To však môže mať aj opačný efekt: komisia sa môže stať akýmsi medzivládnym fórom. Skeptici upozorňujú, že aj v súčasnej komisii bolo veľa výrazných politických osobností, ktoré sa však nijako nevynímali. Príkladom je aj odchádzajúci predseda komisie a bývalý taliansky premiér Romano Prodi, ktorý podľa kritikov trávil viac času útočením na svojho domáceho rivala Silvia Berlusconiho, ako riešením problémov únie.

SkryťVypnúť reklamu

Barrosa po tom, čo mu členské krajiny do komisie poslali rekordný počet žien a vyslúžilých toppolitikov, čaká ešte rozdeľovanie postov. Mal by to stihnúť do konca mesiaca, potom by mal komisiu schváliť Európsky parlament.

Nová komisia

Komisári a posty, ktoré by chceli, alebo im boli sľúbené

José Manuel Barroso, Portugalsko, predseda komisie Louis Michel, Belgicko, rozvoj a humanitárna pomoc Vladimír Špidla, Česká republika, spravodlivosť, rozšírenie alebo doprava Mariann Fischerová Böllová, Dánsko, rybolov Jacques Barrot, Francúzsko, kľúčový ekonomický rezort* Neelie Kroesová, Holandsko, poľnohospodárstvo alebo doprava Lászlo Kovács, Maďarsko, vonkajšie vzťahy alebo regionálna politika Günther Verheugen, Nemecko, kľúčový ekonomický rezort Danuta Hübnerová, Poľsko, obchod alebo regionálna politika Benita Ferrerová-Waldnerová, Rakúsko, rozvoj a humanitárna pomoc Ján Figeľ, Slovensko, informačné technológie Janez Potočnik, Slovinsko, rozširovanie Margot Wallströmová, Švédsko, životné prostredie Peter Mandelson, Veľká Británia, kľúčový ekonomický rezort * vnútorný trh, mena, hospodártsvo, hospodárska súťaž

SkryťVypnúť reklamu

Zatiaľ nezaradení komisári

Markos Kyprianu, Cyprus Siim Kallas, Estónsko Olli Rehn, Fínsko Stavros Dimas, Grécko Charlie McCreevy, Írsko Dalia Grybauskaiteová, Litva Ingrid Udreová, Lotyšsko Viviane Redingová, Luxembursko Joe Borg, Malta Joaquín Akmunia, Španielsko Rocco Buttiglione, Taliansko

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  5. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  6. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  7. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  8. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 252
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 671
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 199
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 581
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 383
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 204
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 825
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 760
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu