u, sušeniu či príprave skladovacieho priestoru treba venovať zvýšenú pozornosť.
V auguste sa uvoľní časť záhonov alebo hriadok po zbere zeleniny, skorých zemiakov a liečivých a aromatických rastlín. Na uvoľnenú pôdu možno po jej kvalitnej príprave vysiať špenát, zimnú reďkovku, pekinskú kapustu, zimný kel, šalát a cibuľu, valeriánku, vňaťový petržlen a žeruchu. Zasadiť možno priesady póru, šalátu (rímskeho, listového a ľadového), endívie, kelu kučeravého a začiatkom mesiaca aj karfiolu - odrôd s krátkym vegetačným obdobím. Ekozáhradkári pritom rešpektujú kladné alelopatické vzťahy. Podľa lunárneho kalendára je najvhodnejším termínom na výsev a výsadbu priesad zeleniny obdobie od 1. do 7. a od 20. do 30. augusta. Na pôde, ktorá zostane voľná, môžeme vysiať rastliny na zelené hnojenie - najmä rýchlorastúce a mrazuvzdorné. Pri zbere úrody vzniká množstvo biologicky hodnotného odpadu zo zvyškov rastlín, ktorý spolu s ostatnými kompostovateľnými hmotami pridáme do kompostu.
V ovocnej časti záhradky dokončíme odstraňovanie starých a chorých konárov ríbezlí, egrešov a malín a chorých letorastov jabloní. K dozrievajúcemu hroznu a broskyniam zavesíme lapače ôs a sršňov a staršie lapače dopĺňame sladkou tekutinou. Spod stromov zbierame zhnité a červivé ovocie a zo stromov odstraňujeme mumifikované plody.
August a september sú najvhodnejšími termínmi na výsadbu jahodových sadeníc. Pre ekozáhradkárov, ktorí chcú dosiahnuť vysokú úrodu zdravých plodov je veľmi dôležitá správna predvýsadbová príprava pôdy a výber biologických odrôd.
V tomto mesiaci možno začať s prípravou na jesenné vysádzanie ovocných drevín. Vykopávame dostatočne hlboké jamy alebo rigoly, do ktorých zamiešame 3 až 5 kilogramov dobre vyzretého kompostu a zásobné množstvo povolených priemyselných a prírodných ekologických hnojív.
Môžeme ešte pokračovať v letnom reze ovocných drevín a do polovice septembra robiť presvetľovací rez kôstkovín, najmä broskýň. Pokračujeme vo vylamovaní zálistkov na kroch viniča a v druhej polovici mesiaca môžeme snímať dlhé prebytočné vŕšky viniča.
Aj v auguste treba chrániť rastliny pred chorobami a škodcami mechanickými a biologickými spôsobmi.
Doc. Ing. VILIAM HORNIAK, CSc.