Na hrade najviac pútala poprava aj nečakaný požiar

TRENČÍN - Pokojné trenčianske korzo počas uplynulého sparného víkendu spestrilo niekoľko skupiniek mladých ľudí odetých v stredovekých kostýmoch. Tí, spolu s hlučnými výstrelmi z kanóna, pozývali na Trenčiansky hrad, kde sa konal už 11. ročník hradných .

Napriek tomu, že nabodávanie bosorky na kôl bolo drsné, diváci si ho nenechali ujsť.

FOTO TASR - RADOVAN STOKLASA

TRENČÍN - Pokojné trenčianske korzo počas uplynulého sparného víkendu spestrilo niekoľko skupiniek mladých ľudí odetých v stredovekých kostýmoch. Tí, spolu s hlučnými výstrelmi z kanóna, pozývali na Trenčiansky hrad, kde sa konal už 11. ročník hradných slávností.

Organizátori pre návštevníkov pripravili tradičné šermiarske súboje, jarmok, bábkové divadlo, ohňovú šou i ukážky sokoliarskeho umenia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Nečakaným spestrením včerajšieho popoludnia bol aj malý požiar na hradnom brale. "Práve sme odpálili salvu z dela, keď na nás zavolali, že sa z brala šíri kúdol dymu. Oheň sa na suchej tráve začal rýchlo šíriť, tak sme museli zavolať hasičov," opísal situáciu šermiar Imrich Bandžuch. Požiar sa podarilo dostať pod kontrolu už o niekoľko minút. Podľa Jany Cíferiovej, jednej z organizátoriek slávností, oheň sa pravdepodobne začal šíriť z odhodenej cigarety niektorým z návštevníkov.

Na Trenčianskom hrade sa predstavilo deväť skupín historického šermu zo Slovenska i Čiech. "Mali sme gotických aj barokových šermiarov, takže si prišli na svoje diváci, ktorí preferujú ťažkých obrnencov s mečmi, ale aj tí, ktorí majú radi ladný taliansky šerm," opísala program jedna z organizátoriek slávností Jana Cíferiová. Podľa nej však najväčší úspech zožala krvavá stredoveká poprava bosorky. "Napriek tomu, že sme upozorňovali slabšie nátury aj deti na drsnosť predstavenia, popravu si nenechal utiecť asi nikto." Diváci tak mohli zažiť atmosféru stredovekej procesie mučenia a usvedčenia, ktoré vyvrcholilo napichnutím bosorky na kôl.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa riaditeľky Trenčianskeho múzea Kataríny Babičovej bol jedenásty ročník hradných slávností, až na tento drobný incident, vcelku úspešný. "Navštívilo ho asi 3500 divákov," odhadla. (mp)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 472
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 127
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 697
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 698
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 016
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 264
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 747
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu