Vzdelávacie poukazy v hodnote 75 korún na mesiac majú nalákať žiakov na popoludňajšiu záujmovú činnosť a motivovať školy, aby ju začali organizovať. Poukaz dostane každý žiak, a následne ho odovzdá vybranej škole či školskému zariadeniu, kde bude chodiť na krúžok. FOTO - ARCHÍV SME |
Ministerstvo školstva už pripravilo vzdelávacie poukazy na mimoškolskú činnosť. Zhruba 940-tisíc žiakov navštevujúcich základné a stredné školy by ich malo dostať začiatkom septembra.
Vzdelávací poukaz bude mať tento rok hodnotu 75 korún mesačne. Prvý preukaz, na obdobie september až december, teda bude 300-korunový. "Deti si môžu vybrať, kde budú chodiť na mimoškolskú činnosť, tam odnesú vzdelávací poukaz a tam peniaze prídu," informoval štátny tajomník ministerstva školstva František Tóth. "Samozrejme, nie je vylúčené, že si budú musieť na zvolenú aktivitu aj niečo doplatiť. Ale 75 korún štátnej podpory príde tam, kde si rodičia vyberú." Podľa neho sa tak vzťah rodič-škola stane viac klientskym ako doteraz.
Hlavným cieľom poukazov je prilákať deti na mimoškolské aktivity, na ktoré chodí len asi 40 percent žiakov, čo je podľa ministerstva školstva málo. Mali by tiež motivovať školy a školské zariadenia, aby organizovali viac mimoškolských aktivít. "Za posledné roky sa zmenila spoločnosť i rodina a rodičia už nemajú toľko času, aby sa venovali svojim deťom. Preto by túto úlohu čiastočne mali prevziať školy," vysvetľoval Tóth.
Vzdelávacie poukazy sa majú stať aj motorom projektu Otvorená škola. Jeho cieľom je, aby škola bola otvorená aj poobede, a to nielen žiakom, ale aj ostatným občanom obce či mesta. Pomohlo by jej to ekonomicky. "Škola má voľné priestory aj ľudské kapacity, a to chceme využiť. Veď ak si škola poobedňajšími aktivitami privyrobí, šetrí si normatívy."
S projektom Otvorená škola má výborné skúsenosti Základná škola v obci Gbely. Jej riaditeľka Soňa Dolníková povedala, že doteraz pripravili 13 krúžkov a za prvé mesiace ich fungovania si dokázali zarobiť na nákup CD-prehrávačov na angličtinu a na novú maľovku školy. "Najväčší záujem je o výučbu angličtiny, kurzy práce s počítačom a o jazdectvo," povedala riaditeľka.
F. Tóth chce pri schvaľovaní štátneho rozpočtu presadiť, aby sa na budúci rok hodnota vzdelávacích poukazov zvýšila na tisíc korún na školský rok. Súčasných 750 korún (75 korún krát 10 mesiacov školského roka) totiž stačí len na skupinové aktivity. "Na individuálne, ako je hra na hudobnom nástroji, nemusia stačiť," povedal Tóth.